Çocuk Gelişimi

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

  | 

Çocuklar büyürken kendi içlerinde bir kargaşa yaşarken hem ruhsal gelişimini hem de fiziksel gelişimini tamamlarken ailelerinden yardım alacaklar. Ailelerin çocuk yetiştirme konusunda en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında ise tuvalet eğitimi yer almakta. Tuvalet eğitimi çocuklar için zor bir görev olur iken aynı zamanda aileleri de çok zorlayan bir durumdur. Çocuklarınıza tuvalet eğitimi sırasında yanlış davranışlarınız onu üzecek ve sizden uzaklaştıracak iken bu dönemde çok sabırlı olmalı ve çocuğunuza karşı hassas davranmalısınız.

Çocuklar için tuvalet eğitimin başlama dönemi genellikle 24 ay ile 36 ay dönemlerindedir. Bu dönemlerden önce çocuklarınıza tuvalet alışkanlığı kazandırmanız durumunda ilerleyen dönemlerde bağırsak hastalıklarına sahip olmasına neden olabilirsiniz. Çocuklara tuvalet eğitimini vermeden önce bu dönemi iyi takip etmeli ve yeterli bedensel ve zihinsel gelişiminin tamamlanması ile birlikte tuvalet eğitiminin verilmesi gerekmektedir.

Sert Davranışlardan Kaçınmalısınız

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verir iken en çok dikkat etmeniz gereken nokta tüm kontrolün onun elinde olduğunu anlatmanız ve benimsemesini sağlamanızdır. Çocuğunuz 24 aylık dönemi doldurduktan sonra kendini ispatlama ve kanıtlama dönemlerini yaşar iken kendi kontrolünü sağlar iken anne ve babalarından bağımsız bir şeyler yapmaya çalışmaktadır.

Çocuğunuzun 24 aylık olması ile birlikte onun tuvaleti geldiği zaman size söylemesi gerektiği konusunda cesaretlendirmeniz gerekmekte ve bunun kötü birşey olmadığını benimsetmelisiniz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Çocuğunuz altına kaçırdığında ona kızmak yerine bunun onun hatası olmadığını anlatmalı ve “Hadi bunu birlikte temizleyelim” diyerek onunla birlikte temizlik yapmalısınız.

– Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırdığınız dönemlerde ona rahat kıyafetler giydirmelisiniz. Tuvaleti geldiği zaman size ihtiyaç duymadan tuvalete / lazımlığa gidip tuvaletini yapabilmeli.

– Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuza baskı yapmamalı, sert konuşmamalı ve asla kızmamalısınız. Bu şekilde davranmanız çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını çok uzun süre kazanamamasını sağlayacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir