Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

  | 

Her anne çocuğunun kişisel gelişimini takip ederek tamamen sorunsuz bir yaşam stiline sahip olmasını ve gerek fiziki olarak gerekse davranışsal konularda problemli bir birey kavramında olmasını istememektedir.Bu yazımızda sizlere Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı? bahsedeceğiz Özellikle süt çocuğu adını verdiğimiz bebeklik çağı ile çocukluk çağına geçiş dönemi çocuklar için oldukça önemli evrelerden bir tanesidir.

Çocuk bu dönemde ruhsal ve fiziksel olarak davranışlarını kazanmaya başlamaktadır. Tam da bu esnada çocuklarda tuvalet eğitimi konusuna odaklanmaktayız. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı, çocuğa alışkanlık kazandırırken ne gibi davranış tutumlarında bulunmalıyız?

Sert davranışlardan kaçının!

Çocuğunuz için en iyi yaklaşım ve alışkanlık kazandırma tekniği sinir ve stres kontrolünüzün hakimiyetini kaybetmeksizin temkinli yaklaşımlarda bulunarak çocuğunuza en iyi şekilde tuvalet eğitimi konusunda gerekli bilgi ve uygulamaları sunmanız. Bunu algılaması ve alışması yaşı neticesinde hiç zor olmayacaktır. Bu nedenle kesin ve katı kurallar ile çocuklarınızı yönlendirmekten kaçının.

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı dönemi

Alışkanlığın kazanılmasının sağlanacağı bu dönemde;

  • Çocuğunuzun jest ve mimiklerini takip etmelisiniz
  • Davranışları gözlenmeli
  • Kaç saat aralıklar ile ne kadar sürede tuvalet ihtiyacını giderdiği bilinmeli
  • Onları özgüven problemi yaşayacağı şekilde yargılayıcı cümlelerden kaçınmalı
  • Eğitim esnasında her uykudan önce ve belirli zamanlarda gitmese de baskı uygulamadan yönlendirici tavırlar ile tuvalete götürmeli
  • Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı çocuğunuz cesaretlenmeli ve bu alışkanlığı kazanırken büyüdüğünün farkına varmalıdır. Bu açıdan yaklaşımlarınızı ve tutumlarınızı her zaman dengelemelisiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir