İpucu

Stor Perde Temizliği

  | 

Stor Perde Nasıl Kullanılır?

Eskiden tül olan perdeler, yerini stor perdelere bıraktı. Çok fazla yaygınlaşan bu perdelerin kullanımı zor olsa da temizliği diğerlerine göre daha zordur. Modern duruşu ve sık yıkama gerektirmeyen yapısıyla, stor perdeler, yeni evlenecek çiftlerin ve evini yeni evlenenlerin de gözdesi oldu. Stor perdeler çok çeşitli kumaşlardan üretilirler.

Genelde polyester olsalar da pamuk ve keten olanları da mevcuttur. Bu tür perdeer sert ve plastiğimsi bir görünüm kazanmaları için üzerleri apre denilen malzemeyle kaplanır. Stor perde nasıl temizlenir sorusuna gelince kasa kısmını, monte edildiği kornişten çıkarılır. Perde düz bir alana yatırılır. Tek bir kırışıklık bile olmamasına dikkat edilmelidir çünkü  apre kumaş kırıştığı zaman düzelmesi zordur. Bir kabın içine doldurduğunuz sabunlu suya batırdığınız süngeri iyice sıkarak perdeyi silmeye başlanır. Perde silinirken fazla bastırılmaz. Yumuşak davranılmalıdır. Çok bastırdığınızda perdede örselenme ve yan kısımlarından iplik kaçırma problemi yaşanabilir. Perdeyi sildikten sonra yumuşak bir havluyla yahut bezle kurulayın.Stor Perde Temizliği

Son işlem olarak perdeyi dürerek yine aynı mekanizma üzerine monte edilmesi gerekir. Alacak kişiler stor perde almadan rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler. Çünkü, perdenin nasıl kirlendiğini, temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcandığını biliyorlar. Stor perde nasıl temizlenir? dendiğinde akla gelen birkaç püf nokta vardır. Örneğin, perdenin alanı kadar temiz bir zemin hazırlanmalıdır. Perde kırışmamalıdır. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez. Sabun ve süngerle temizlenir. Aynı iş arka yüz için de uygulanır. Havlu ile kurulanır. Bu işlemleri yaptıktan sonra perdenizin tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Yeni Evlenecekler İçin Dekorasyon Örnekleri  adlı yazıya baktın mı?

Stor Perde Kullanımı

Stor perdeler hem güneşlik hem de tül kullanmanın zorluğundan yakınanlar için geliştirilmiştir ve çok fazla rağbet görmektedir. Salondan balkona kadar stor perdeler evin her bölümünde rahatlıkla kullanılmaktadır. Salonlardan tutun da mutfağa kadar her alanı aydınlık gösterme özelliğine de sahip olan bu perdeler kullanımının yanında temizlenmesi de kolaylaşmıştır. Ancak stor perde nasıl temizlenir bilmeyenler için birçok perde yıkama firmaları devreye girmiştir.Stor Perde Temizliği

Evinizden alıp, birkaç gün içinde geri getirerek asıp tertemiz bir halde bırakırlar. Bu tür perdeler ilk olarak iş yerlerinde ve ofislerde görülmeye başlandı. Daha sonra evlerde birden yaygınlaşmaya başladı.Kullanım kolaylığı ve son zamanlardaki modelleri, renkleri ve  şıklığı stor perdelerin tercih edilmesinde etken oldu. Oldukça modern bir hava katmakta olup, toz ve kir açısından da tül perde kadar kirlenmemektedirler.

Ancak her perde de olduğu gibi belirli aralıklar ile stor perde temizliği yapılması gerekmektedir. Perdelerin küçük kısımları temizlenirken kullanılmayan eski bir diş fırçanızla ya da halı yıkama fırçasıyla ovabilirsiniz. Temizlenen stor perde yüksek bir yere konmalıdır. Çünkü ıslak olan perdenin suyunun sızması gerekir. Stor perde temizliğinde dikkat edilmesi gereken diğer maddelr ise, perdeler kesinlikle makinede yıkanmaz. Renkli perdelerde beyazlatıcı kullanılmaz.

Yağ sökücü gibi temizleyiciler perdeyi mahveder. Açma kapama yerleri paslanabilir. Bunun için mekanizmayı su ile temas ettirmeyin ve perdenizden su çıkacak kadar ıslakken mekanizmaya takmayınız. En son kurutma işlemi tamamlandıktan sonra mekanizmasıyla birlikle yardım alarak takılması gerekmektedir.

Vücut Yapımızı Güzelleştiren Etek Modelleri yazımız için tıklayınız…

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir