Sağlık

Şiddetli Kas Kasılmaları Ve Kramplar

  | 

Şiddetli Kas Kasılmaları Ve Kramplar

Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz şart olsa da kimi zaman egzersiz ve spor esnasın yapmış olduğumuz hatalar iskelet ya da kas problemlerine neden olabilmekte. Bu problemlerden en bilineni ise kas krampları. Spor esnasında ya da sonrasında şiddetli kas krampları yaşıyorsanız, bir takım hareketleri yanlış yapmış ya da kaslarınızı çok fazla zorlamış olabilirsiniz.

                                      Kas Kramplarının Nedenleri

Kaslarda yaşanan kramplar genel olarak bacak ve ayak bölgesinde meydana gelir. İlk önce hafif bir kasılma ile başlayan kramp daha sonra şiddetli bir hal alır ve birkaç dakika bazen daha da uzun bir süre şiddetli bir acı hissi uyandırır. Özellikle yüzme sırasında meydana gelen bu kramplar kaslarınızın uzun süre aynı pozisyonda gergin kalması sebebiyle oluşur. Bunun yanında vücudun bir takım fizyolojik süreçlerinde yaşanan aksaklıklar, vücudun enerji mekanizmasında gerekli temel besin elementlerinin eksikliğinden de kaynaklanan kas krampları, aynı zamanda beslenme yetersizliğiniz in bulduğunuz da göstergesi olabilir.

Potasyum Eksikliğini Giderin 

Vücudun metabolizma aktivelerinde kullanmış olduğu en temel iki element, kalsiyum ve potasyumdur. Çeşitli metabolizma aktivitelerinde bu iki element hücre içi ve hücre dışı arasında hızla yer değiştirerek hareket eder. Kas kramplarının en önemli nedenleri arasında potasyum eksikliği gelmektedir. Potasyum eksikliğiniz olduğunda kimi zaman sizi gece uykunuzdan uyandırabilecek kadar şiddetli kramplar yaşayabilirsiniz. Bu problemin doğal yoldan çözümü ise muz tüketmekten geçmektedir. Günlük olarak muz tüketmeniz, potasyum seviyenizi artıracak ve kalp kaslarınızı da koruyacaktır.

Spor Esnasında Kas Krampları Yaşıyor Musunuz?

Spor esnasında kas krampları, kaslar arasında laktik asit seviyesinin çok yükseldiğini gösterir. Laktik asit, kas hücrelerinin yoğun aktiviteleri sırasında salgılamış oldukları bir ikincil metabolittir. Bu metabolitin fazlaca salgılanmış olması size yoğun bir yorgunluk hissi verirken, henüz ham olan kaslara fazla yüklenmiş iseniz şiddetli kramplar yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için egzersiz programını hafiften ağıra doğru ayarlamanız gerekir. Daha çabuk kilo vermek ya da vücudunuzu forma sokmak için ilk günden ağır bir egzersiz programı uygulamak hem iskelet sisteminiz hem de kas sisteminiz üzerinde yük oluşturacaktır. Yeni spora başlamış kişilere ilk birkaç hafta gün aşırı spor yapmaları tavsiye edilir. Vücut açıldıktan sonra, egzersizlerin süresi ve dozu artırılabilir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir