Egzersiz

Egzersiz Depresyona İyi Geliyor

  | 

Egzersiz Depresyona İyi Geliyor

Depresyonun en önemli nedenlerinden bir tanesinin hareketsiz ve tek düze bir yaşam olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Psikoloji uzmanları hayatınızı daha neşeli ve hareketli bir hale getirmenin ruhunuz ve dolayısıyla da psikolojiniz için oldukça faydalı olacağının bilincine varmanız gerektiğini belirtiyor. Bunun için gün boyu mutsuz bir şekilde evde oturmayı tercih etmek yerine, yerinizden kalkıp dışarı çıkarak hayatınıza hareket katmanız tavsiye ediliyor. Spor programları ile ruhsal olarak tedavinizi gerçekleştirmek adına vereceğimiz çeşitli tüyoları bulacağınız bu yazımız sayesinde, ruhunuzla birlikte vücudunuzu da forma sokabilmeniz mümkün.

Sosyal Medya Yerine Spora Zaman Ayırın

Bilgisayar, televizyon ve akıllı telefon gibi cihazlar sağlamış oldukları büyük kolaylık ve faydalar ile birlikte günlük yaşamımızda kendimize ve vücudumuza ayırmış olduğumuz zamanı tüketmiş durumda. Birçok kişinin bir gün içinde geniş saatler boyunca sosyal medya hesaplarında zaman geçirdiğini ve bunu evde yalnızken ya da dışarıda arkadaşları ile birlikte durmaksızın yaptığı biliniyor. Kendi hayatımızdaki kişilerden de belirgin bir şekilde gözlemleyebileceğimiz bu durum, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda oldukça zararlı. Eğer siz de bunu bir alışkanlık haline getirmiş iseniz, bundan vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Sosyal medyaya ayıracağınız 1 saatlik bir zamanı egzersiz programlarına ayırmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Kanınızın Oksijene İhtiyacı Var

Depresyonun fizyolojik süreçler ile bağlantı olan kısımlarından bir tanesi de kan değerlerindeki dengesizlikler ya da kandaki mikroplar olmaktadır. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmış ve oksijen düzeyi düşük olan bir kanın kolay temizlenemediği, bunun birçok organa olumsuz etki ettiği be etkilerin de psikolojik durumunuza çok kolay bir şekilde yansıyabildiği belirtilmiştir. Günlük spor ve egzersiz programları, vücudunuza form kazandırmanın yanında oksijen tüketiminizi artıracaktır. Beyninize biraz fazla oksijen gitmesi, kafanıza takılan ve sizi yoran konuları çok daha doğru ve tarafsız şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır. Bu da depresyondan, çeşitli takıntılarda kurtulmanın en kolay yoludur.

Sabah Yürüyüşü Sizi Daha Mutlu Bir İnsan Yapar

Spor ve egzersiz, her zaman karmaşık ve kombine hareketlerden oluşmak zorunda değildir. Bunun için üşenmeye gerek bulunmamaktadır. Bol ağaçlı bir mekan a da yürüyüşe çıkacağınız bir park, sizin için yeterli bir spor programını sağlayabilir. Yani çok dinamik depresyonunuzu atlatmak için çok çeşitli hareket dizileri içeren bir programa ihtiyacınız yoktur. Bunun için sabah erkenden uyanıp yanınıza çok sevdiğiniz bir kitabı alarak, parka yürüyüşe gitmeniz, tempolu bir şekilde biraz yürüdükten sonra ağaçların altında kuş sesleri arasında kitabınızı okumanız ruhunuza iyi gelecek ve sizi daha mutlu bir insan yapacaktır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir