Egzersiz

Doğru Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

  | 

Doğru Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Fazla kilolarından şikayetçi olan bayanların yapmış oldukları en büyük hatalardan bir tanesi yanlış diyet ve egzersiz programları ile kendilerine yüklenmektir. Her şeyin dozunda olması daha sağlıklıdır ve bu durum çeşitli zayıflama programları için de geçerli olmaktadır. Öncelikle sağlıklı bir şekilde zayıflamak için diyet ve egzersizin ayrılmaz ikililer olduğu asla unutulmamalı bundan sonra kişi kendi metabolizması için en uygun diyet ve egzersiz programını belirleyerek yoluna istikrar ve sabırla devam etmelidir.

 1 Gün Ara İle Spor Yapın

Egzersiz konusunda yapılan en büyük hatalardan biri, yeni başlamış bir kişinin vücuduna ağır egzersiz programları ile eziyet etmesi olmaktadır. Öncelikle ilk aşamada gün aşırı egzersiz yapılma vücudun alışması sağlanmalı ve vücuda dinlenmesi için fırsat tanınmalıdır. Vücudun spora alışmasından sonra egzersizin dozu artırılabilir.

Duruş Pozisyonunuza Dikkat Edin

Yanlış egzersiz uygulamalarından bir tanesi de hareketlerin yanlış yapılmasıdır. Zayıflama hareketlerinin her biri, doğru açı ve doğru duruş pozisyonu ile uygulandıklarında etkili olmaktadırlar. Aksi halde iskelet sisteminize zarar vermeniz ya da tendon ve kas yırtılması ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Hareketlerin yanlış bir şekilde uygulanması bel ya da boyun fıtıklarının ne önemli nedenidir. Bu yüzden vücudunuzun kaldıramayacağı egzersizleri yapmamanınız tavsiye edilir. Egzersiz sırasında vücudun ağırlık merkezi iyi ayarlanmalı, hareketler ne çok hızlı ne de çok yavaş yapılmamalıdır.

Isınma Ve Esneme Hareketlerini Mutlaka Uygulayın 

Egzersiz yaparken ısınma hareketlerini uygulamadan kompleks hareketlere geçmemeniz tavsiye edilir. Isınma hareketleri sırasında önce kalbin ritmi artırılır ve kaslarda esneklik oluşturulur. Bunun yanında kas germe hareketlerinin de gerekli olduğunu söylemekte fayda vardır. Tüm bunların kombine bir şekilde uygulandığı egzersiz programından kısa sürede sonuç almanız mümkün olacaktır.

Kendinize Bir Saat Belirleyin

Doğru egzersiz programı, günlük olarak aynı zamanlarda yapılan egzersizdir. Sabahın erken saatleri bunun için en uygun vakittir. Uyandıktan sonra, enerjiniz tavan yapmışken egzersize başlamanız, nefesinizi ve zihninizi açacaktır. Bunun için kendinize bir saat belirlemeniz tavsiye edilir. Günün belli bir saatini spor için ayırmanız durumunda, vücudunuzun ve zihninizin bu programa adapte olarak bunu bir alışkanlık haline getirmesi çok daha kolay olacaktır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir