Cilt Bakımı

Cilt Güzelliği

  | 

Cilt Güzelliği

Genetik faktörlerin, cilt üzerindeki etkisi tartışılamaz. Buna rağmen cilt güzelliğini; yaşam biçimi, duygusal durum, beslenme şekli ve kötü alışkanlıklar etkiler. Cildi, doğuştan güzel olan insanlarla birlikte, yaptığı bakımlarla, cildi güzel olan insanlar da vardır. Her iki şekildeki cilt için, gerekli bakımlar yapılmadığı zaman, ciltte yıpranmalar görülür. Öncelikle, cilt temizliğine özen göstermek gerekir. Temizliğine dikkat edilmediği zaman, ciltte yıpranma ve kırışma başlar. Ultraviyole ışınlar, makyaj, sigara, dengesiz beslenme cildi olumsuz etkiler. Sağlıklı cilt, parlak ve canlı görülür. Cilt tipinizin; yağlı, kuru veya karma olup olmadığını öğrenerek yapacağınız bakımlar, cilt güzelliğinizi artırmanızda yardımcı olacaktır.

Cilt Tipinizi Biliyor Musunuz?

Cilt tipini tanımadan yapılan bakımlar, cilde, yarardan çok zarar verir. Cilt analizi yaptırarak veya evde kendiniz bile cilt tipinizi belirleyip, cilt güzelliğinize katkıda bulunabilirsiniz. Yüzünüzü 10 kere ılık suyla yıkayıp, 30 dakika bekledikten sonra; cildiniz gerginleşiyor sa kuru cilt, kuruyorsa hassas cilt demektir. Bu belirtiler yok ise, bir peçete yardımıyla; alın, burun ve çeneye peçeteyi bastırıp kaldırın. Yağ kalıntıları varsa yağlı, sadece alın, burun ve çenede yağ kalıntısı kalıyorsa, karma bir cilt tipiniz olduğunu anlayabilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin Yapılması Gerekenler

Cilt tipinizi öğrendikten sonra, cilt güzelliği için yapılması gerekenler:

  • Su İçmek:Günde en az 8-9 bardak su içilmelidir. İnsan vücudunun % 70’ ini su oluşturur. Gerekenden az su içilirse, ciltte kuruma başlar ve buda cildin kırışmasına sebep olur. Su, vücuttaki toksinleri atarak, ciltteki lekelerin gitmesini sağlar.
  • Cildi Nemlendirmek: Cilt temizliğini yaptıktan sonra, gece ve gündüz kremi kullanarak, cildi nemlendirin. Gece ve gündüz kremi olarak, yaşınıza, cildinize uygun ve kaliteli ürünler seçmeye özen gösterin.
  • Düzenli Uyumak: Uyku esnasında, tüm vücut ve organlar gibi, cilt de dinlenir ve yenilenir. Düzenli uyumayıp, yeterli uyku alamayan kişilerin cilt renginden ve gözaltı morluklarından bunu anlamanız mümkündür.
  • Maske Yapmak: Haftalık ve aylık olarak cildinizi onaracak ve yenileyecek maskeler yapın. Buhar uygulaması, peeling ve maske ile ciltteki ölü deriyi atıp, cildi yenilenip, canlı bir renk almasını sağlarsınız.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir