Sağlık

Tırnak Morarması

  | 

Tırnak Morarması Hakkında

Tıp alanında siyanoz olarak bilinen tırnak morarması tırnakların şekillerinde değişiklik ve renk farklılıklarından anlaşılabilecek bir problemdir. El tırnaklarının morarması çoğunlukla bir yere çarpmanın etkisi ile oluşan bir problem olsa da ayak tırnaklarının morarması vücudun farklı bölgelerinde oluşan sorunların habercisi olabilir. Parmaklarda oluşan kırıklar, travmalar, burkulmalar, çatlaklar veya bazı enfeksiyonlu hastalıkların sonucunda tırnak morarması görülebilir. Giyilen ayakkabıların sıkması sonucunda veya futbol gibi oyunlar sonucunda da ayak tırnaklarında morarma görülebilir.Tırnak Morarması nedir? Neden olur? Tırnak morarması nasıl tedavi edilir? Tırnak morarmaları ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Tırnak Morarması Sebepleri Nelerdir?

Vücutta kullanılan oksijenin yetersiz kalmasından ötürü meydana gelebilecek olan tırnak morarmaları astım, bronşit, nefes darlığı ve nefes alma ile ilgili problemlerden de kaynaklanabilir. Tırnak morarması yine kandaki oksijen miktarının az olmasından ötürü de meydana gelebilecek olan bir problemdir. Tırnak morarma problemlerinin kalp krizi veya spazmının da habercisi olabileceği gibi sorunu yaşayan kişilerin uzman doktorlara başvurmasında da yarar vardır.

Morarma sebepleri vücut üzerinde her zaman bir problemin olduğunun habercisi olmayabilir. Rahatsız, sıhhatsiz olarak giyilen rahatsız ayakkabılarda tırnak morarmasının nedenleri olarak ortaya çıkabilir. Fazla düz, dar veya geniş olan ayakkabılarda tırnak morarmasına sebep olan nedenler arasındadır. Giydiğiniz ayakkabı tam ise tırnaklarınızın uzun olması da yine morarmaya sebep olabilecek bir diğer nedendir. Ayaklarda oluşan mantar sorunu da tırnak morarmasına neden olabilecek bir diğer etken sebeptir.

Tırnak Morarması Tedavisi Nasıl Olur?

Yaşadığımız sorunlar ne olursa olsun her zaman ilk aklımıza gelen tedavi yöntemleri nasıl olur, neler kullanılmalıdır gibi sorulardır. Tüm bu sorularınıza yanıt bulabileceğiniz yazımızda tırnak morarması için etkili olabilecek tedavi yöntemlerine de ulaşabilirsiniz. Ayak tırnaklarınızda batma sorunu yaşıyorsanız; ılık suyun içine atacağınız 2 çorba kaşığı tuz ile ayaklarınızı 15-20 dakika suda bekletebilirsiniz. Deri ile tırnağın birbirinden ayrılması sorununa ise parmakların arasına bir parça gazlı bez koyabilirsiniz. Ancak şeker hastaları ve dolaşım problemi olan kişilerde bu yöntem iyi gelmeyeceği için uygulanmamalıdır.Tırnak Morarması nedir? Neden olur? Tırnak morarması nasıl tedavi edilir? Tırnak morarmaları ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Batma sorununuz var ise tırnaklarınızı köşeli kesmek yerine düz kesmelisiniz. Aynı zamanda tırnaklarınızda batma sorunuza da temiz bir kulak çubuğu ile hijyenini en iyi şekilde sağlamanız gerekir. Tırnakta kan oturması sorununuza ise metal ataçlardan birini alıp ocakta ısıtarak biz bez yardımıyla elinizle tutup hafif bir şekilde tırnağınıza değdirerek küçük bir delik oluşturup kanın akmasını sağlayın. El ve ayak tırnaklarınızın morarmasındaki sebep mantar ise uygulayabileceğiniz birçok farklı yöntem yer almaktadır. Mantar probleminiz için öncelikle banyo sonrasında tırnaklarınızı kurutma makinesinin en düşük ayarında kurutarak başlayabilirsiniz. Sonrasında giyeceğiniz çorabın sentetik olmamasına ve ayakkabılarınızın da terletmeyen türden olmasına dikkat etmeniz gerekir. Su deterjan gibi kimyasallarla iş yapacağınız zaman pamuklu veya lastikli eldiven kullanımına da dikkat etmeniz gerekir.

Tırnak morarması, batması veya mantarlarına çözüm olacak en önemli etken temizliktir. Tırnak temizliğine özen göstererek tırnaklarınızı düz olarak kesmeniz ve güçlendirici olan parlatıcılardan uzak durmanız gerekir. Eğer tırnaklarınızın rengi siyahlaşıyor veya koyulaşıyorsa bu durum damarlardan kaynaklı olarak kanın tırnak altında birikmesine neden olmaktadır. Kan birikimi ağrı yapabileceği gibi uzman tarafından da görülmesi gerekir. Her türlü tırnak probleminize karşı olarak yapabileceğiniz en iyi yöntem ise temizliği sağlayabilmektir.

Tırnak Kırılması Ve Tırnak Uzatmak makalesine gitmek için tıkla..

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir