Cilt Bakımı

Sivilce Kızarıklığı

  | 

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

  Sivilce, tıptaki adı ile akne vulgaris bir ergenlik belirtisi olarak bilinmektedir. Gelişim dönemindeki çocukların en zorlu süreçlerinden biri olan bu dönem hem birey için hem de çevresindekiler için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç sivilceler ile çıkılmaz bir hal alır. Sivilce genellikle vücudun yağ oranı bakımından yüksek yerlerde çıkan bir geçici izdir. Ancak tedavi edilmez ise kalıcı izlere de sebebiyet verebilir.

Ergenlik döneminde vücudun yapısında birçok değişiklik olması itibari ile oluşan sivilceler, kontrollü şekilde belirli bir süre sonra iz bırakmadan kendiliğinden solan izlerdir. Ergenlik döneminde yapı değişikliği nedeni ile cilt altlarındaki yağ bezlerinin oranı oldukça artar. Bu nedenle sivilceler 12 – 18 yaş arasında daha sık görülebilir. Sivilce Kızarıklığı

Genellikle yüz, göğüs, sırt, boyun gibi yerlerde çıkmakla birlikte en rahatsız edici yüzdür. Yüzde oldukça sık çıkan bu yağlanmadan kaynaklı sivilceler genellikle kızarıklık ve şişlikler şeklinde görülebilir. Hoş görüntüyü bozan bu izlerin giderilmesi için o yaşın verdiği heyecan ile sivilce patlatılması olmaması gereken bir durumdur. Zira sivilce içerisindeki sıvıların akması diğer sivilcelere neden olmakta ve yüz çevrenizde sivilce sayısını artırmaktadır. Nasıl olduğunun detayını vermek gerekirse; yağ bezlerinin büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin vücuda açılan kanalları tıkanırsa, yağ fazlalığından dolayı sivilce meydana gelmektedir.

Yağ bezlerinin içerisinde ki sebum maddesinin birikmesi nedeni ile oluştuğu da açıklanabilir. Ayrıca sadece ergenlik için geçerli olmayan bu durum seyrekte olsa diğer yaş gruplarına da yayılmaktadır. Sivilcenin oluşumunda etken olan faktörler birden fazladır. Anne ve babadan gelen sivilceler çocuklara aktarıldığı gibi hormonlar nedeni ile de sivilce artabilir. Böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan hormonlar da yine sivilce oluşumunda büyük bir alt yapıdır. Yine ayrıca stres, kaygı, telaş ve endişe gibi beklenti ve kötü durumlar nedeni ile de sivilce çıkabilir. Ayrıca adet dönemleri de stresli dönemler olduğundan, sivilce oldukça fazla görülebilir.

Sivilce beraberinde getirdiği kızarıklık fiziksel görüntüyü oldukça bozmakta ve özgüven eksikliğine kadar gidecek bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu nedenle birçok sosyal faaliyet ve birçok fırsattan yararlanılamaz bir hal alabilir. Sivilce kızarıklığı genellikle şişlikle beraber olmasının yanı sıra kısa ve etkili birçok tedavi yöntemi vardır.Sivilce Kızarıklığı

Sivilce Kızarıklığı Giderme Yöntemleri

  Sivilce kızarıklıkları için birçok maske ve krem bulunmasının yanı sıra, basit ve en etkili yöntem kızarıklığın olduğu bölgeye bir bez yardımı ile soğuk buz konulmasıdır. Bu sayede tepkimeye girerek, kızarıklığın geçmesine sebep olacaktır. Ancak sadece sivilce kızarıklığının önlenmesine sebep olacaktı, sivilce tedavisinde kullanılmaz.

Yine salatalık maskesinin bilmeyen yoktur. Bu maske sayesinde sivilce kızarıklıklarını salatanın içermiş olduğu oldukça yüksek su miktarı ile ortadan kaldırmak mümkündür. Enine çok kalın doğranmadan herhangi bir sivilceli bölgeye konulması sivilce kızarıklılığının yanı sıra, yorgunluk ve halsizliğin tedavisinde de kullanılabilir.

Birçok kür ve doğal maskenin yanı sıra, kozmetik ürünlerini kullanarak da bu kızarıklıklardan kurtulmak mümkündür. Makyaj kapatıcıları aracılığı ile sivilce kızarıklılığının görünmez bir hal alması oldukça basittir. Sivilce kızarıklılığı nedeni ile satışlarında oldukça fazla paya sahiptir. Yine bu ürünler kızarıklılığın görünmez bir hal almasının yanı sıra cilde canlılık katar.

Cilt Güzelliği makalemize gitmek için tıklayınız..

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir