Hobi

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

  | 

Protein Tozu Ne İşe Yarar? Protein tozu nedir? Protein Tozu Çeşitleri – Vücudun ne kadar proteine ihtiyacı var?

 

Vücudun bütün hücrelerinin büyük bir kısmı proteinden yapılmıştır. Protein vücutta önemli işlevlere sahiptir. Örneğin, hücrelerin büyüme gelişmesini sağlar, hücreleri onarır ve yeniler. Ayrıca enfeksiyonlarla savaşan antikorları üreterek bağışıklık sistemini güçlendirir, hemoglobinin yapımında görev alır, kozmetik dengede tutulmasını sağlar ve daha birçok görevi vardır.

Protein Tozu Ve Vücut Geliştirme İle İlgili Bilgiler yazımız için tıklayınız.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu nedir? Kimler nasıl kullanmalıdır?

 

Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı olan yetişkin bir birey günlük protein gereksinmesini besinlerden rahatça karşılayabilir. Ancak gereksinimin arttığı yoğun spor yapma durumlarında, ekstra proteine ihtiyaç duyabiliriz. İşte bu durumlarda protein tozu ne işe yarar diye sorarız. Halter sporu ya da yoğun ağırlık idmanları yapanlarda çok fazla gereksinim olur. Tüm besinler kendi içinde belirli oranlarda karbonhidrat, protein, yağ içerirler ve bunları ayrıştırarak tüketebilme imkânımız yoktur. Dolayısıyla ayrıştırılmış olan protein tozundan alırız. Bu durumda amatör ya da profesyonel  anlamda sporla uğraşan bireylere ek protein takviyesi gereklidir. Protein tozu ikiye ayrılır. Whey protein tozu ve Kazein proteini tozudur.

 

Whey Proteini Tozu nedir?

 

Peynirin mayalanması sırasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak imal edilen bir proteindir.Peynir altı suyunun kurutulmasıyla elde edilen ürün laktoz ve protein yönünden oldukça değerlidir.  Atletler ve diğer sporcuların protein ihtiyacı diğer sporculardan fazladır. Bu tozlar proteini hızlı sindirir. Emilimi çok hızlı olduğu için tercih edilir. Yaşlılık dönemindeki kas erimesine karşı da kullanılabilir. Kilo verme sürecinde de etkilidir. Bu protein ayrıca iştahı baskılayan hormonları arttırarak ağırlık kaybına yardımcı olmasını sağlar.  Bu proteininin yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol üzerine olumlu etkileri saptanmıştır. Kanser hastaları yeterli besin alımı yapamaz. Bunu önlemek ve protein açığını kapamak açısından çok önemlidir.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

 

Kazein Protein Tozu nedir?

Sütten elde edilir. Hayvan sütlerinin proteinlerinin çok fazla bir oranı kazeindir. Bu protein çocuk ve erişkin beslenmesinde büyük önem taşır. Çünkü büyüme, gelişme ve canlılığın sürmesi için gerekli tüm aminoasitleri bulundurmaktadır. Whey proteini kadar hızlı emilmez. Yatmadan önce veya kahvaltı sonrası kullanım kas kütlesinin korunması için yeterlidir.

 

Vücudun ne kadar proteine ihtiyacı var?

 

Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük protein gereksinimi ortalama olarak belirlenmiştir. Bu oranı yakalayamayınca protein tozu ne işe yarar der ve kullanmaya başlarız. Hele ki sporcuysanız proteinlerin enerjiye katkısı artmaktadır. Özellikle egzersize yeni başlayan kişilerin, protein alımlarını ilk 3-4 hafta arttırması tavsiye edilir. Fakat spora yeni başlayanların dışında sporcuların fazla protein kullanmaları kas kütlelerinde herhangi bir artışa sebep olmaz. Protein tozu ne işe yarar deyip duruyoruz ama ne zaman kullanılmalı demiyoruz. Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein çeşidine ve amacınıza göre kullanım zamanı değişir. Fakat sabah kalkınca vücut  gece boyunca aç kaldığı için proteine ihtiyaç duyar. Sabahları yumurta, peynir ya da whey + kazein karışımı olabilir. Antrenman öncesi ve antrenmandan sonra alınabilir. Ara öğünler olarak destekleyebilirsiniz. Son olarak gece yatmadan önce alacağınız yavaş sindirilen protein kaynağı gece boyunca kaslarınızı besleyecek, yıkımı önleyecektir. Unutulmaması gereken proteinin en iyi besinsel kaynakları yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, yoğurt ve süttür. Gerekmedikçe yapay yollarla protein alınmamalıdır.

 

Hamilelikte Protein Tüketiminin Önemi Yazımız için tıklayınız…

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir