Egzersiz

Protein Tozu Ve Vücut Geliştirme İle İlgili Bilgiler

  | 

Protein Tozu Ve Vücut Geliştirme İle İlgili Bilgiler 

Protein tozu ve anabolik steroidler, vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin bu konuda destekleyici olarak tercih ettiği ürünler içinde yer alır. Hızlı bir şekilde kas inşasının kolaylaştırılmasını sağlayan bu ürünleri dozunda ve zamanında kullanmakta önemlidir. Çeşitli protein tozu kombinasyonları ile kas inşasını çok daha hızlı ve doğru bir şekilde sağlayabilmek mümkündür. Ancak sadece bu yardımcı ürünlere güvenerek, proteinleri doğal besinlerden almaya çalışmamak sağlığınız için riskli olacaktır.

                                         Protein Tozu Ne İşe Yarar

Vücut geliştirme sırasında yapılan egzersizler sırasında, kas hücrelerinde belli dejenerasyonlar meydana gelir. Egzersiz bittikten sonraki ilk 1 2 saat içerisinde kasların dinlendirilmesi ve yeniden inşa edilmesi vücut tarafından gerçekleştirilir. Bu sırada vücuda protein alınmaz ise, kas yıkımı gerçekleştir ve böylece vücut daha zayıf ancak formda olan bir görüntü kazanır. Bu sebeple eğer kas geliştirmek istiyorsanız, egzersizden hemen sonra hiç geç kalmadan protein almanız gerekir. Bunun için kendinize proteinli yiyecekler ile zenginleştirilmiş bir menü hazırlamaya zorlanıyorsanız mutlaka protein tozu almanız gerekir.

Protein Tozu Ve Çeşitli Alternatif Protein Kaynakları

Protein tozu, peynir altı suyundan elde edilir. Bu ürün proteinlerin konsantre edilmiş hali olduğundan etkisi çok daha hızlıdır. Ancak, özellikle yumurta, beyaz et ve bulgur pilavı gibi doğal besinlerin bu süreç içinde kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Haşlanmış yumurtanın beyazı bu konuda size daha fazla yardımcı olacaktır. Bunun yanında farklı menülere ihtiyaç duyuyorsanız, menülerinde zaman zaman mantar bitkisini de tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla kas geliştirmek için protein tozu kullanmak, bel bağlanması gereken tek yöntem değildir.

Protein Tozunun Olası Yan Etkileri

Aşırı protein tozu tüketimi, geri dönüşü olmayacak birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bunların en başında ise kemik erimesi gelir. Vücuda aşırı miktarda protein tozu alınması, kanın asit özellik kazanmasına sebep olur. Bu durum kendi başına bile çok tehlikeli iken, kemiklerden kana kalsiyum geçişi de bu aşamada gerçekleşir ve uzun vadede kemik erimesi problemi ortaya çıkar. Unutmayın ki zayıf kemikler gelişmiş bir vücudu taşıyamayacaktır.

Karbonhidratlara da Önem Verin

Bunun yanında en bilinen problemlerden bir diğeri ise böbrek yetmezliği ve keton birikimidir. Keton enerji metabolizmanızın bir parçasıdır. Doğal fizyolojik süreçlere aittir. Ancak fazlası zarardır. Bu yüzden vücut geliştirme egzersizleri kesinlikle sırf protein ağırlıklı yapılmaz. Karbonhidrat tüketimine de önem verilmelidir.

 

2 Yorum

 1. Kerim Dagali

  2 Kasım 2015 at 11:13

  yazdığınız içerikte ne yaptığınızın farkıda mısınız ? steroid’lerden bahsediyorsunuz. Ve en acıklısı protein tozu ile steroidleri aynı kefeye koymuşsunuz. Steroidler yasak maddeler, protein tozları ise beebk mamalarında bile bulunan doğal ürünler. Sporcuların çoğu kullanıyor. Bilmediğiniz konular hakkında yazdığınız veya kopyaladığınız yazıları biraz araştırsanız çok daha iyi olur. İnsanları çok yanlış yönlendiriyorsunuz. Yaptığınız aslında bir suç! Lütfen steroid vb yasaklı maddeler hakkındaki içerikleri yazınızdan kaldırın

  • Meraklı Kadın

   2 Kasım 2015 at 15:41

   steridlerden bahsetmiyoruz, vücut geliştirmeyle ilgilenen kişilerin tercih ettiği 2 ürün diyoruz ve yazının geneline bakarsanız, protein tozundan bahsediyoruz. “Protein tozu ve anabolik steroidler, vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin bu konuda destekleyici olarak tercih ettiği ürünler içinde yer alır.”

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir