Güzellik

Oje Desenleri ve Yapılışları

  | 

Her zamanki klasik oje desenlerinden sıkıldıysanız, birbirinden şık ve değişik tırnaklara sahip olabileceğinizi bilmelisiniz. Tırnaklarınızı bir sanat eserine dönüştürmek istiyorsanız, aşağıda derlediğimiz oje desenleri ve yapılışları size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu rehbere göre siz de ojelerinizi ve tırnaklarınızı hazırlayarak hemen tecrübe etmeye başlayabilirsiniz. Uygulamalar, elinizin yatkınlığına göre kolay ya da zor olmak üzere çok farklı modelleri kapsıyor. Şayet yeterli tecrübeye sahip değilseniz, kolay oje desenlerini deneyebilir ve el yatkınlığınızı güçlendirebilirsiniz. İşte, sizin için derlediğimiz çok şık ve güzel oje desenleri ve yapılışları…

Bantla Oje Deseni Yapımı, Dantelli Oje Deseni Yapımı, Kalpli Oje Deseni Yapımı, Çizgili Oje Deseni Yapımı, İpli Oje Deseni Yapımı, Ebru Oje Deseni Yapımı, Noktalı Oje Deseni Yapımı

Herkesin yapabileceği oje desenleri arasında sayabileceğimiz ilk model French Mani yöntemi. Bu model, aslında tam bir oje modeli sayılmıyor ancak hata gizleme yöntemleri arasında güçlü bir yere sahip. Tırnaklarınızın ucuna uyguladığınız düz renk ojeyi, tırnağın temiz tarafına temas ettiği yerden farklı bir oje veya parlatıcı ile renklendiriyorsunuz. Şayet Ombre etkisi yaratmak istiyorsanız, birbirine yakın renkleri tercih etmelisiniz.

Bantla Oje Deseni Yapımı

Oje desenleri oluştururken işinizi kolaylaştırmak için selobant kullanabilirsiniz. Bu bant türü, koli veya para bandı gibi güçlü bir yapıştırıcı yüzey içermez ve bundan dolayı desene hasar vermeden kolaylıkla sökülebilir. Öncelikle bandı makas ile küçük parçalara bölün ve farklı şekiller oluşturarak tırnaklarınıza yapıştırın. Daha sonra boşlukta kalan yerleri dilediğiniz renkteki ojelerle boyayın. Kuruduktan sonra bandı sökün. Selobant ile yapabileceğiniz oje desenlerini, hayal gücünüzü de kullanarak dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

Dantelli Oje Deseni Yapımı

Bayanların bildiği üzere, dantellerin harika desenleri mevcuttur ve bu desenleri tırnakların üzerinde kullanmanıza yardımcı olur. Dantelli oje deseni yapımı için ilk olarak tırnağınızın üstüne danteli sabitlemeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de tırnak cilası kullanabilirsiniz. Arzu ederseniz tırnaklarınıza sade bir renk ile düz zemin oluşturun ve kuruyana kadar bekleyin. Bu işlemin ardından cila uygulayın ve danteli sabitleyin. Daha sonra başka bir renkle üzerinden geçin. Şayet taşma olursa, asetonla temizleyebilirsiniz. Ortaya çıkan desenin zarifliğine inanamayacaksınız.

Kalpli Oje Deseni Yapımı

En çok tercih edilen ve özellikle genç kızların vazgeçemediği kalpli oje desenleri, neredeyse her bayanın bir kere de olsa denemek istediği modellerin başında gelir. Kalpli oje deseni yapımı için oldukça basit ve pratik bir çözüm mevcut; bir kürdan ucunu seçtiğiniz ojeye batırın ve iki küçük nokta oluşturun. Bu işlemin ardından noktaları aşağıya doğru çekin ve çapraz olacak şekilde birleştirin. Noktaların arasında ne kadar boşluk bırakırsanız, ortaya çıkan kalp aynı oranda büyük olur. Bu yöntemi tırnaklarınıza uygulamadan evvel bir kâğıt üzerinde deneme yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede istediğiniz, harika şekli oluşturabilirsiniz.

Çizgili Oje Deseni Yapımı

Özellikle kalın çizgili oje desenleri selobant ile yapılabiliyor, fakat bantları çok fazla ince kesmek ve tırnakların üzerine hatasız şekilde monte etmek mümkün görünmüyor.  İnce çizgili oje deseni yapmak istiyorsanız, normal oje fırçası yerine kıl fırça tercih edebilirsiniz. Bilhassa eklips yelpaze fırça adı verilen fırça türü, sanatsal desenler oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi araçların başında gelir. Bu tür fırça ile taşmaların olması muhtemel, bu nedenle tırnak eti çevresini bantla örtmek işinizi fazlasıyla kolaylaştırır. Şayet başka bölgelere de taşarsa asetonla temizleyebilirsiniz.

İpli Oje Deseni Yapımı

Nail art olarak adlandırılan oje sanatı, kimi zaman tırnakların üstüne resim yapmayı gerektirebilir. Bunu sağlamak içinse değişik materyaller kullanabilirsiniz. Mesela; ipli oje deseni yapımı için birçok yöntem mevcut. Önce beyaz bir oje sürün ve kurumasını bekleyin, daha sonra üstüne astar atın ve kurumadan keten bir iple düzenli bir eğri yakalayın. Bu işlemin ardından yapıştırarak sabitleyebilirsiniz. Ardından resim fırçaları kullanarak küçük çiçekler çizebilir ve harika bir oje deseni oluşturabilirsiniz.

Ebru Desenli Oje Yapımı

Ebru, oldukça zarif ve kendine özgü bir görünüme sahip sanatlar arasında yer alır. Ebru desenli oje yapmak için, öncelikle tırnaklarınızı beyaz bir oje ile renklendirin. Daha sonra makyaj fırçası (kesik uçlu olsun) ile değişik renklerdeki tırnak cilalarını tırnaklarınızın üstüne sıçratın. Kurumadan önce ellerinizi hafif sallayın ve renklerin birbirine doğal şekilde karışmasını sağlayın. Tırnaklarınızın kenarlarına sıçrarsa, bunları temizledikten sonra ebru desenli ojeniz hazır olacaktır. Bu deseni oluşturmak için çok farklı yöntemler vardır. Birçoğunun mantığı daha öncekilerle aynı olsa da, kimi zaman daha düzenli çalışabileceğiniz örnekler de bulmak mümkün. Yandaki resim, fırçayı ziyan etmeden ve taşmaların kirliliğe yol açmaması bakımından güzel bir örnek teşkil ediyor. Sıçratma yapmak için, fırça yerine pipet kullanabilirsiniz, ancak önce tırnaklarınızın çevresini selobant ile örtmeniz gerekiyor.

Noktalı Oje Deseni Yapımı

Yara bantlarının bazıları üzerinde küçük delikler bulunur. Özellikle sanatsal oje desenleri için muhteşem bir obje olan bu bantları, noktalı oje deseni yapımında kullanabiliriz. Biraz hayal gücü ile bu işin hiç de zor olmadığını fark edebilirsiniz. Yara bandı yardımıyla yapılan oje desenleri yerine, daha iri noktalı desenler oluşturmak isterseniz bu pratik yöntem tam size göre. Tel bir tokanın ucunu kullanarak (topuz ucu), çok daha iyi ve iri noktalar oluşturabilirsiniz. Size bir tüyo daha; altın renginde bir zemin üstüne kahverengi noktalar, ideal bir kıyafetle muhteşem bir uyum yaratabilir.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, kar tanesi desenli oje yapımı da iyi sonuçlar verebilir. Bildiğiniz üzere, kar tanelerinin desenleri birbirinden farklıdır ve bu muhteşem desenleri tırnaklarınızda kullanmanız mümkün. Bunun için yalnızca ince uçlu bir fırçaya ve noktalama işlemini yapabileceğiniz materyale ihtiyaç duyacaksınız. Şayet ince uçlu nail art fırçanız mevcut değilse, çok ince bir suluboya fırçası da kullanabilirsiniz. Noktalama materyali yoksa da, tel tokaların topuz uçları veya toplu iğne arkası kullanılabilir. Oje modelleri oluştururken istediğiniz sonuçları yakalamak için, az da olsa renk bilgisine gereksinim duyuluyor. Hangi tür desen yaparsanız yapın, eğer uyumlu renkler seçmemişseniz, ortaya çıkacak sonuç uyumlu olmaz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir