Hastalıklar

Kısırlık ve Belirtileri

  | 

Kısırlık Nedir? ve Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar hayatları boyunca farklı nedenler sonucunda, bazı önüne geçilmez hastalıklara mahkûm kalabiliyorlar ve bu hastalıklar düpedüz insanlar için bir hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Bu durumda insanın kendisini yarım hissetmesine ilişkin insana o psikolojiyi yükleyebiliyor. Bu hastalıklardan bir tanesi de kısırlık, bu hastalığın belirli kişileri yoktur her insanda görülebilir veya kimsenin başına gelmeyecek diye de bir kaidesi yoktur. Erkekler ve bayanlarda bu hastalık görülebilmektedir.Kısırlık ve Belirtileri

Şimdi bu hastalık hakkında biraz araştırma yapmak gerekirse ilk önce kısır nedir ona bakılmalı. İnsanların uzunca bir süre ilişkiye girdikten sonra yumurtalıkların veya menilerin işlev görmemesi halidir bu hastalığa sahip kişilere ya da erkek veya bayanlara kısır denir. Bu hastalığa sahip miyim acaba düşüncesinde olan kişiler tam teşekküllü hastanelerde tedavi görerek olumlu sonuca ulaşabilirler.

Peki kısırlık Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

-Uzun bir süre bir yıl kadar çiftin ilişkiye girip sonuç alamaması
– Kadınların düzenli olarak vakti geldiğin de adet olmaması veya hiç adet olmaması
– Kilo alarak hormon bozukluğu meydana gelebilir veya insan vücudun da aşırı   kıllanma veya sivilceleşme olabilir.
– Kadın da süt hormonlarının bozulması ve o bölgeden süt gelmesi
– Erkek veya kadınlarda kasık ağrıları veya kramplar girmesi
– Erkeklerde oluşan meninin azalması

Fakat bu belirtilerin hepsi kısırlık belirtisi sayılamaz. Yukarı da denildiği gibi tam teşekküllü hastaneler de geniş çaplı testler ve araştırmalar yapılmalıdır. Mesela erkeklerin organlarından hiç sperm gelmese bile alınan doklar ile meni üretilebiliyor.

Kısırlık İçin Tenkitlerden Bazıları Şunlardır

Kadınlarda hormon, rahim ve yumurtalıklar da görüntüleme yapılır. Hekimler bu filmlere bakarak yumurtalıklar da yapışıklık veya hastalık var mı? Onun tanısına varırlar. Göbek deliliğinden girilerek bu rahatsızlığın nedenine çözüm bulunabilir.Kısırlık ve Belirtileri

Erkeklere ise semen analizi diye bir analiz vardır o uygulanır, erkeklere 3 veya 4 günlük cinsel perhiz önerilir. Sonrasın da ise kanser testi, hormon bozukluk testi veya meni testi yapılarak tedavi sonu tanı konur.

Bu hastalığın sorumlusu kadın olarak bilinir yüzdesel ifadeyle %25-30 erkek sorumlu ise geri kalan yüzde ise kadınlar sorumludur . Hastalığın önüne geçmek için küçük yaştan tedbir alınmalı ve gerekli bölgeler ile ilgili testler veya rahatsızlıkların çözümü zamanın da aranmalıdır ki ilerde erkek ve kadın bu hastalığa maruz kalmamalı.

Asıl konuya gelecek olursak hastalığın tanısı konulduktan sonra bir süre tedavi görülebilir. Ve doktorların izlenimi altında hareket edilebilir hastalığın önüne geçilemezse illa ki bir çocuk sahibi olma istiyorum diyenler tüp bebek merkezine baş vurarak tedaviye başlayabilir ve tedavi sonun da tedavi olumlu giderse bir tüp bebek sahibi olunabilir. Bunun dışında ilaç tedavisi de görülebilir kesin sonuç alınmasa da küçükte olsa bir ihtimalle hastalığın önüne geçilebilir. Tüm gerekli olan tahlil ve tedavilerin yapılması önem taşımaktadır. Bu konuda uzman hekimlerden destek alınmalıdır.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir