Şifalı Bitkiler

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Ihlamur!

  | 

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Ihlamur!

Özellikle kış aylarında sıcak bir ıhlamur çayı rahatlatma açısından keyf veren bir bitki çayıdır. Hoş aroması ve içimi onun vazgeçilmez olmasını sağlar. Ağaçlarda yetişen ıhlamur; çay olarak tüketilmesinin yanında; ayrıca yapraklarından macun yapılarak çeşitli hastalıklar içinde kullanılmaktadır. Kalsiyum deposu olan bir bitkidir. Ayrıca; A vitamini, B6 vitamini, şeker, tenen ve glikoz içerir.

Ihlamur çayı; özellikle gribal enfeksiyonlar için vazgeçilmez bir çaydır. Bal ve limonla oldukça etkili bir grip önleyicidir. Bunun yanında boğaz yollarında da etkili bir yumuşatıcı özelliği vardır. Özellikle; öksürük için oldukça faydalıdır. Boğazın tahriş olmasını önler. Kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlayarak vücudun üşümesine karşı iyi bir ısıtıcıdır. Metabolizmanın da kuvvetlenmesi için etkili olan ıhlamurun tüketilmesi gereklidir.

Ihlamur; sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Gevşemeyi sağlayarak rahatlamaya etken olmaktadır. Sakinleştirici özelliği ile iyi bir stres atıcıdır. Ancak geç saatlerde fazla tüketilmesi uykusuzluk yapabilir.

Ihlamur; saçların sağlığı içinde kaynatılarak kullanılması halinde faydalı olmaktadır. Özellikle canlanmasına etki eder.

Ihlamur; yaşlanma etkilerini azaltır, cilt üzerine uygulanması halinde lekelerin geçmesine de faydalı olmaktadır. Dolaylı olarak kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yarattığı söylenmektedir. Bunun yanında yüksek tansiyonu kısmen de olsa düşürme özelliği vardır.

Ihlamur; solunum yollarına oldukça faydalı olması nedeni ile astım ve bronşit gibi hastalıklarda da etkili bir fayda sağlamaktadır. Bronşları yumuşatması bronşit açısından oldukça önemlidir. Öksürüğe iyi gelmesi de astım da oluşan ataklarında azalmasında etkili olabilmektedir.

Ihlamur; sindirim sitemi üzerinde etki ederek bağırsakların ve midenin yumuşamasını sağlar. Ayrıca kanszılık için de oldukça faydalıdır. Terlemeyi sağlaması ile vücuttan kötü toksin atmaya etki etmektedir. Ihlamur taze demlenerek tüketilmesi gerekmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir