Bitkiler

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

  | 

Ülkemizde ıhlamur ancak hasta olunca içilen bir içecektir. Ihlamurun faydaları göz önüne alındığında hasta olmadan önce de içilmesi hepimiz için elzem olan bir çaydır. Ihlamurun faydaları arasında terlemeyi teşvik etme vardır, vücudumuzun da zaman zaman terlemeye ihtiyacı vardır. Ihlamurun faydalarından belki de en sık kullanılma amacı olan ateşi düşürmesidir ayrıca öksürüğe de iyi geldiği bilinen gerçekler arasındadır. Bu iki özelliğinden dolayı gribe iyi geldiğini söyleyebiliriz. Ihlamurun faydaları arasında migren ağrılarını hafifletmesi ve kaygıyı azalması vardır, bilindiği üzere migren çağımızın kronik hastalıklarındandır, bu çayı günde bir defa tüketmek bu ağrıları hafif atlatmamız açısından öneme sahiptir.

Ihlamurun faydaları arasında belki de en büyük olanları kan basıncını düşürmesi ve toksinlerin atılmasına yardım etmesidir. Özellikle sigarayı bırakan bireyler toksinlerin atılması konusunda biraz sıkıntılı bir süreçten geçerler. Ayrıca sigarayı bırakınca bir süre kafeinli içeceklerden uzak durup ıhlamur çayı içmek bu çayın uyarıcı özelliği olmamasından dolayı nikotin ihtiyacınızı körüklemeyecektir.

Damar sertliğine de iyi gelen ıhlamur bu konuda kimyasal ilaçlarda çare aramamanız için geçerli bir sebeptir. Boğaz ağrısına iyi gelmesi ve hazımsızlığı gidermesi ıhlamurun faydalarını birçok içici için cazip kılmaktadır.

Peki, bunca faydalı olan ıhlamur nasıl demlenir?

Ihlamurun faydalarını anlatmaya çalıştık şimdi de nasıl iyi bir ıhlamur çayı hazırlanır onu anlatalım. İlk önce kullandığınız su temiz olmalı, aşırı kireçli su kullanılmamalı, suyu ocağa koyduğunuzda kaynamasını bekleyin, sakın ıhlamuru içine atıp kaynatmayın. Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve yaklaşık 10 dakika kısık ateşte suyun kaynatın. Su bu şekilde kaynayarak kendi halinde demlendikten sonra ıhlamur bitkisini suyun içine atmadan önce ocağı kapatın. Kapattıktan sonra ıhlamuru suyun içine atarak 8-10 dakika demlenmesini bekleyin.  Demlendikten sonra keyfinize göre çeker atarak afiyetle yudumlamaya başlayabilirsiniz.Ihlamurun Faydaları

Ihlamur ülkemizde çok fazla yetiştirilmediğinden ötürü ya da yetersiz yetiştirildiğinden ötürü ülkemizde fiyatı biraz pahalı denilebilir. Ayrıca ıhlamurun kaliteli kısmının yurt dışına gönderilmesi yüzünden ıhlamurun faydası hem kısıtlı hem tadı daha farklı diyebiliriz. Yurt dışına çıkma ihtimaliniz var ise bir fırsatını bulun ve ufak bir paket tek içimlik bir ıhlamur alın. Ancak içmeyin. Ülkenize döndüğünüzde ülkemizden de ıhlamur alarak ikisi arasındaki tat farkını anlayabilirsiniz. Bu benim bizzat test ettiğim bir durumdur ve bu durum çok üzücü bir haldedir ne yazık ki.

Ihlamurun faydaları arasında kalp çarpıntısına iyi gelmesi ve yüksek tansiyonu dengelemesidir. Ayrıca kendinize ıhlamur çayı yapar iken içine limon kabuğu da atarsanız hem mükemmel bir tat yakalamış olursunuz hem de soğuk günlerde soğuk algınlığı için şifa bulursunuz.

Ihlamurun faydalarından en önemlisi bayanlar için olsa gerek. Çiçek ıhlamuru demledikten sonra suyunu içebilirsiniz kalan tortusunu iyice suyunu sıkarak gözünüze kaçmaması için göz kapaklarınıza maskeleyebilirsiniz. Özellikle gözaltında torbası olan varsa bu şekilde tedaviye devam edilirse çok hızlı bir şekilde gözaltı torbacıklarından ve morluklardan eser kalmayacaktır.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurdan kendinize el kremi yapın;

Evet, yanlış durmadınız ıhlamurun bu faydasını belki daha önce hiç duymadınız. Ihlamurun faydaları arasında cildi rahatlatmak ve yumuşatmak olduğu için ıhlamur içerisine bir aynı oranda limon suyu sıkarak yoğunlaşana kadar kaynatın ve haftada bir defa ellerinize uygulayın.

Ihlamurun ne kadar faydası olursa olsun, ıhlamur ve diğer bitki çayları bir defa içmekle bin bir derde derman olmazlar. Kendinize içimi güzel bir bitki seçin ve bunu hayat felsefeniz haline getirin.  Örneğin basit bir çam ağacının yapraklarından yapacağınız bir bitki çayı bile düzenli aralıkta içildiği zaman size faydalı olacaktır. Doğadan gelen her şey insan vücuduna asla zararlı değildir, zehirli bir olsa uygun pişirme koşullarında zehir bala dönüşür tek yapmamız gereken kulaktan duyma bilgilerle değil okuyarak, gerçekten bilene sorarak öğrenmek bu tür bilgileri. Yoksa herkese kendi otu kanser ilacı gibidir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir