Egzersiz

Kegel Egzersizleri İle Kolay Ve Sağlıklı Doğum

  | 

Kegel Egzersizleri İle Kolay Ve Sağlıklı Doğum

Hamileliğin ilk aşamalarından itibaren, anne adayının yaşamış olduğu en büyük korku, bebeğinizin sağlıksız ve zor doğması olmaktadır. Zor bir doğum anneye acı verdiği gibi, bebekte çeşitli problemlerin gelişmesi de etki edebilmektedir. Doğum mümkün olan en kısa sürede yapılmalı ve bebeğin doğumun başlamasından kısa bir süre için nefes almaya başlaması gerekmektedir. Bunun için öncelikle düşüncelerinizi kontrol etmeli ve her şeyin yolunda gideceği konusunda kendinizi telkin etmelisiniz. Bunu başarmak için kendinize çeşitli motivasyon kaynakları edinmeniz de mümkün. Bunların başında ise hamilelikte egzersiz yapmak geliyor.

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Doğumdan önce yapacağınız egzersizlerin sizin ve bebeğiniz için birçok faydası mevcut. Bunlardan en önemlisi ise, kolay bir doğum ve bebeğinizin sağlıklı doğması. Bunun yanında, hamilelikte spor yapmanın faydaları arasında, kilo probleminizden çok daha kolay kurtulabilmek de yer alıyor. Hamilelikte gerek hormonal değişimlerden gerekse beslenmenizin iki katına çıkmış olmasından kaynaklanan bir kilo alma süreci başlıyor. Birçok bayanın doğumdan sonra eski formunu kaybederek depresyona girmesi, kendini güzel hissetmemesi bu konudaki en büyük problemlerden biri. Ancak hamileyken spor yaparak 7kilo daha az alabilir. Doğumdan sonraki fazlalıklarınızı da çok kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Kegel Egzersizi Nedir?

Hamilelikte doğumu kolaylaştırıcı egzersizler arasında yer alan Kegel egzersizleri, pelvik taban egzersizleri olarak da bilinmektedir. Bu egzersizler, vücudunuzun büyük bir efor kaybetmesine neden olmazlar ancak, rahim, vajina ve idrar torbasını kaplayan kasların esneklik kazanmasını sağlarlar. Esneklik kazanmış bu kaslar, doğumu çok kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi ve daha iyi ıkınabilmenizi sağlamaktadır.

Kegel Egzersizinde En Önemli Nokta 

Ancak Kegel egzersizlerini doğru yapmak için belli noktalar dikkat edilmelidir. Öncelikle doğru kasların kasıldığından emin olmanız şarttır. Bunun için vajina ve makat etrafında kasların kasılması gerekir.  Egzersiz sırasında kalça ve bacak kaslarınızı da birlikte kasmanız, tam terci bir etki gösterecektir. Bu yüzden doğru kasları kastığınızdan mutlaka emin olmasınız.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Kegel egzersizleri, ayakta, oturarak ya da yatarak yapılabilir. Bunun için kaslar kasıldıktan sonra 5 saniye bu şekilde beklenir ve kaslar serbest bırakılır. Bu gün içinde 10’arlı setler ile 3 kez tekrarlanır. Bununla birlikte, daha iyi bir etki elde etmek için mini setler uygulayabilmeniz de mümkündür. Mini setlerde kasılmalar sırasında hiç beklemeden 10a kadar saymanız gerekir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir