Spor-Egzersiz

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

  | 

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Hamilelik vücutta birçok fizyolojik sürecin hızlı bir şekilde yaşandığı bir süreçtir. Anne adayı hamile olduğunu anladığı ilk günden itibaren psikolojik anlamda çeşitli değişiklikler yaşamaktadır. Bu değişiklikler kimi zaman kişinin kendi düşüncelerinden kaynaklanabilmekle birlikte, psikolojik değişmekler yoğun hormonal değişimlerin etkisi ile de olmaktadır. Hormonal değişimler, kişinin depresyona girmesinde, çok alıngan ve kırılgan olmasında, her şeye şüphe ile yaklaşarak birçok şeyi kafasında büyütmesinde etkili olabilirler. Hamile bayanlar için sporun önemini anlatacağımız bu yazımızda kendiniz için oldukça etkili tavsiyeler ile karşılaşacaksınız.

                    Hamilelikte Spor Kolay Bir Doğum Sağlıyor

Hamilelik döneminde spor yapmak, doğum korkunuzun azalmasına yardımcı olur. Geceler boyu doğumuz nasıl gerçekleşeceği ile ilgili korkularınızı düşünerek uykusuz kalmanız hem sizin hem de bebeğiniz için zararlıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre hamilelik döneminde spor yapan bayanların doğumları çok daha kolay olmaktadır. Daha az sancılı ve kolay bir doğum için günlük olarak bebeğe zarar vermeyecek şekilde ufak egzersizler yapmanız tavsiye edilir.

Bebeğinizin Sağlığı İçin Hamilelikte Spor Yapın

Hamilelikte spor sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebek için gereklidir. Yediğiniz ve içtiğiniz her şey direkt olarak bebeğiniz ile ortam kullanımdadır. Aynı zamanda tüketmiş olduğunuz oksijen de bu ortak kullanıma tabidir. Bunun için bol oksijenli ortamlarda bulunmaya çalışmanız tavsiye edilir. Küçük bir orman gezisi ya da sabahları yapacağınız bir park yürüyüşü, kanınızdaki oksijen seviyenizi artıracağınız için bebeğiniz için çok faydalı olacak ve bebeğinizin beyin gelişimine de etki edecektir.

Hamilelikte Spor Daha Az Kilo Aldırıyor 

Hamile bayanların en büyük problemlerinden bir tanesi, bu dönemde aşırı kilo almak ve bu kilolardan doğumdan sonra da kurtulamamaktır.  Hamilelik döneminde, bel ve basen bölgesi genişlemekte ve vücut formunu yitirmektedir. Bu süreçten sonra da fit ve formda kalmanın en güzel yolu hamile iken spor yapmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, bu dönemde spor yapan bayanlar, tam 7 kilo daha az kilo almaktadırlar. Üstelik doğumdan sonra birkaç kilo fazlanızı vermeniz bu şekilde çok daha kolay olacaktır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir