Hipertansiyon’a İyi Gelen Besinler

  | 

Havuç, portakal gibi renkli sebze ve meyvelerde bulunan flavaoid’in hipertansiyon hastalığına çok iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, bu maddenin kakao içinde yüksek miktar bulunduğunu, bu yüzden siyah çikolatanın hipertansiyona çok iyi geldiğini belirtti.


Yüksek tansiyonun en önemli sebebi yanlış beslenme alışkanlıkları ve şişmanlıktır. Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek de tansiyonun yükselmesine sebep olur. Tuzun damarlarda büzücü ve kasıcı bir özellik oluşturduğunu ifade eden uzmanlar, damarların büzülmesiyle de tansiyonun yükseldiğini anlattı. Stresli bir hayat, hareketsizlik, diyabet hastalığı ve genetik özelliklerin yine hipertansiyona sebep olan faktörler arasında yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, yaş ilerledikçe de kişilerin tansiyonunun yükseleceğini dile getirdi.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen hipertansiyon hastalarının özellikle renkli sebze ve meyve tüketimine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Yüksek kalorili, yağlı hayvansal gıdalardan da uzak durulması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Ertan Ökmen, kilo yapan her türlü gıdanın hipertansiyon hastaları için tehlikeli madde grubunu oluşturduğunu hatırlattı. Özellikle havuç, portakal gibi renkli sebze ve meyvelerde bulunan flavanoid’in hipertansiyona çok iyi geldiğini vurgulayan Ertan Ökmen, “Flavanoid, damarları genişleten bir maddenin vücuttu salgılanmasını sağlıyor. Damarlar genişleyince de tansiyon düşüyor. Antioksidan da denilen bu madde, kakaonun içinde oldukça yüksek miktarda bulunuyor. Bu miktar, sebze ve meyvelerdekinden de daha fazla. Bu sebeple kakao oranının yüksek olduğu siyah çikolata, hipertansiyona çok iyi gelen bir yiyecek” dedi.

Kakaonun tansiyonu düşürdüğü, Panama açıklarındaki Kuna Adası’nda yaşayan yerlilerin şehre göç geçmesiyle ortaya çıktığını belirten Ökmen, “Kakao tüketiminin çok fazla olduğu ada yerlileri, şehre göç etmelerinin ardından yüksek tansiyon problemiyle karşılaşıyor. Buradan yola çıkarak kakaoyu inceleyen bilim adamları, içinde yüksek miktarda bulunan flavanoid maddesinin tansiyonu düşürdüğünü ortaya koyuyor. Çikolata aslında kilo aldıran bir yiyecek. Yüksek kilo da tansiyon sebebidir. Bundan dolayı tansiyon hastalarının, kendilerine iyi gelen çikolatayı çok dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekiyor. Öncelikle tüketilmesi gereken kesinlikle siyah çikolatadır. Beyaz ve sütlü çikolatada kakao oranı çok düşük olduğu ya da hiç bulunmadığı için tansiyonu düşürmede herhangi bir etkisi bulunmuyor. Zaten yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Siyah çikolatayı alırken içindeki kakao oranına dikkat etmek gerekiyor. Yararlı olması için siyah çikolatadaki kakao miktarının en az yüzde 60 ve üzeri olması gerekiyor.

Ayrıca fındık, fıstığın, flavanoidden bağımsız olarak vücuttaki yağ faktörüne olumlu katkısı olduğu için çikolatanın içinde bulunmasının hiçbir sakıncası bulunmuyor. Bilindiği gibi fındık, fıstık ve ceviz gibi yiyecekler kolesterolü düşürmede ve vücuttaki yağ oranını dengelemede oldukça faydalı yiyeceklerdir” diye konuştu.

Çikolatanın çok sevilen bir yiyecek olduğu için aşırı tüketim tehlikesinin de bulunduğunu açıklayan Ökmen, “Bu sebeple çikolata yeniliyorsa diğer tatlıların tüketimi mutlaka azaltılmalı. Yapılan araştırmalarda, kişilere günde 20 gram ve 100 gram bitter çikolata verilmiş. Her iki grubun tansiyonunda da düşme saptanmış. Ancak bu noktada kilo artışı gündeme geldiği için tüketimin sınırlı olmasının önemine dikkat çekiliyor. Hekim olarak yüksek tansiyon hastalarına günde, bar halindeki bir bitter çikolatanın iki karesini tüketmelerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir