Sağlık

Göz Kaşıntısı Neden Olur?

  | 

Gözlerimiz bazen çok fazla kaşıntı yapar. Bu durum günlerce sürebilir. Genelde mevsim geçişlerinde ortaya çıkmasıyla artışa geçer. Alerjik durumlar, polenler ve tozlar buna etken olan bazı nedenlerdir. Ancak; aşırı göz kaşıntısı olması ve uzun sürmesi halinde bu durum bir göz hastalığını işaret ediyor olabilme ihtimalini taşıyabilmektedir. O zaman mutlaka bir göz hekimine başvurmak yerinde bir karar olacaktır.

 

Göz kaşıntıları yaygın olarak alerjiler nedeni ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda mevsimsel alerjiler neden olur bazen de bu alerji bir hastalık boyutuna çıkarak sürekli alerjik hastalıklar etkisiyle oluşabilmektedir. Mevsimsel alerjiler; genelde geçici olan polenler ve tozlar sonucu ortaya çıkabilen belirtilerdir. Sürekli alerjiler ise; kapalı ortamlarda bulunan toz, duman, küf mantarları, mantar sporları gibi etkenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Göz Kaşıntısı Nedenleri:

Yabancı Cisimler: Kirpik, sinek ya da her hangi bir cismin göze kaçması ile ortaya çıkabilen ve bunun sonucunda kaşıntıya neden olan durumlar oluşabilir.

Gözde Kuruluk: Göz yaşı üretiminin azalması; gözün nem kaybına neden olur. Gözü koruyan göz yaşı üretilemez ve kaşıntı oluşmasını sağlar.

Gözde Enfeksiyon: Kontak lensler ya da bazı bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyon hallerinde kaşıntı oluşabilmektedir. Bu durum gözün beyaz olan bölgesinde, göz kapağında ve ön kısmında ortaya çıkabilir.

Korneada Çizilme: Göze herhangi bir darbe olması halinde korneada çizilme oluşabilir ve bu çizik; gözü kırptıkça kaşınmaya neden olabilmektedir.

Gözde ortaya çıkabilecek her türlü kaşıntı için  oluşabilecek tüm etmenlere karşı dikkatli olunması ve alerjiye yatkın bünyelerde bu durumlardan kaçınılması gereklidir. Gözün kaşıntı olması halinde ovalanmaması ve elle müdahale edilmemesi önemlidir. Bu durumda aşırı bir sıkıntı olması halinde mutlaka göz hekiminin önerdiği tedavi ile kaşıntıya son verilmelidir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir