Bitkiler

Gaz Sancısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

  | 

Gaz sancısı; genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan bazen yediğimiz gıdalardan bazen de hazımsızlık yaşamamızdan kaynaklanan ağrılı bir rahatsızlıktır. Gaz sancısının yoğun olduğu zamanlardan biride mevsim dönemleridir. Hava değişimi ile de hafif üşütmeler mide ve bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olabilmektedir. Aşırı bir gerginlik ve şişlik ile ortaya çıkan bu durum oldukça rahatsız edicidir. Aniden giren ya da ara ara tekrar eden sancılardan kurtulmak için; özellikle yemek yerken yavaş çiğnemek gerekir. Hızlı yemek hava yutmaya neden olacağı için daha fazla gaz sancısına neden olabilir.

Gaz Sancısı İçin Neler Yapılmalı?

Gaz sancısını geçirmek için azar azar ılık su tüketebilirsiniz. Bu uygulama bir fayda sağlayacaktır.

Sabahları aç karnına ılık yarımbardak  suya bir limonu sıkın için; evin içerisinde dolaşın; bağırsak gazları ve şişkinlik giderilecektir. Eğer geçmezse gün içinde tekrar edebilirsiniz.

Bir su bardağı kaynar suya bir tutam melisa otu atarak demleyin ve bunu için. Gaz sancısına ve şişkinliğinize çözüm olacaktır.

Anason çayı da gaz sancısı giderici özelliği vardır.

Bağırsak gazları ve spazmı için meyan kökü de fayda sağlamaktadır.

Havlıcan; gaz sancılarının giderilmesinde etkilidir.

Kekik; bağırsak gazlarının giderilmesinde etken olur.

Adaçayı; demleyerek bir bardak tüketmek hem midenin rahatlamasına hem de bağırsak gazlarının giderilmesine yardımcı olur.

Zencefil; Mide ve bağırsak gazlarının iyileşmesinde etkili rol oynar. Bunun yanında daha bir çok fayda içermektedir.

Gaz Giderici Baharatlar

Bazı yemeklerin içerisine baharat ekleyerek gaz yapmasını önlemek mümkündür. Özellikle kara biber fasulye ve lahana yemekleri içerisine atılırsa gaz yapmaya engel olur. Bunun yanında; kişniş tohumları, rezene, hardal, maydanoz, kakule, karanfil, mercanköşk, sarımsak, dereotu ve  kimyon da iyi birer gaz sancısı giderici bitkilerdendir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir