Doğal Yaşam

Esmer Kadınlar Daha Geç Yaşlanıyor

  | 

Koyu renk derideki melanin yoğun olduğundan mor ötesi güneş ışınlarına karşı daha koruyucu bir etkisi vardır. Uzmanlar esmer kadınların, sarışın kadınlara göre daha geç yaşlandığını belirtti. İşte haberin devamı.


Cildin yaşlanmasına neden olan iki faktör vardır: Kronolojik yaşlanma ve foto yaşlanma. Birincisi zamanla, geçen yılların izini bırakmasıyla ilgili ve bunu önlemenin yolu yoktur. İkincisi ise güneş ışınlarının etkisiyle ilgili ve ten rengine göre farklılık gösterir.

Ten rengini belirleyen ise deride üretilen pigmentlerdir. Ten rengi ne kadar koyuysa, deriye rengini veren melanin pigmentlerini üreten malanozom hücrelerinin bulunduğu bölgeler de o kadar geniştir. Açık renk deri çok az melanin üretir. Asya kökenlilerin derisinde sarımsı bir melanin, Afrika kökenlilerde ise en koyu ve kalın tabaka melanin üretilir.

Koyu Tenliler Daha Şanslı Oluyor

Bu konuda yakın zamanda yapılmış fazla araştırma olmasa da 1979’da ABD’de yapılan bir araştırmada şu sonuca varılmış: Güneşin mor ötesi A ışınları, Kafkas kökenli insanların derisine ortalama yüzde 55 oranında nüfuz ederken, Afrika kökenlilerde bu oran sadece yüzde 18’dir. Koyu tenlilerde foto yaşlanmanın gecikmesinin nedeni de budur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir