Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim Kurun!

  | 

Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim Kurun!

Anne ve çocuk ilişkisi daha bebek anne karnındayken başlar ve bu süreç ömür boyu devam eder. Annenin fedakar yapısı ile bütünleşen ilişkide genelde baskın çıkan çocuklar olur. Anne sevgi yoğunluğu nedeni ile bazı tutumlarında daha yumuşak olur. Ancak bu durum ilişki de sorunlar çıkmasına neden olabilir. Çünkü her isteği yapılan çocuk kişilik gelişimi açısından hazırcılığa

İlişkide Güvenin Önemi

Sağlıklı olması açısından sevgi ve güven ilişkisi içerisinde dengeli bir şekilde yürümesi gerekir.Bazı durumlarda kural koymayı da bilmek önemlidir. Ne çok sert ne de çok yumuşak olmalısınız. 0-3 yaş arasında annenin tüm ruh hali bebeğe yansır. Özellikle gergin ve mutsuz ise;  bebek bunu hisseder ve onun ruh hali de etkilenir. 4 yaşından sonra artık birey olduğunu farkeden çocuğun davranışları bireyselleşmeye başlar. O nedenle daha çok ilgi ister. Ona çok iyi bir oyun arkadaşı olmanız onun kişisel gelişimi için oldukça fayda sağlayacaktır. Ona olan ilginiz ve sevginiz onun daha sevecen olmasınave güven duygusunun gelişmesine  etkili olacaktır. Bu yaşlarda her şeyi yeni yeni öğrenmeye başlayan çocuğunuz daha çok soru soracak; bitmek tükenmek bilmeyen sorularına sıkılmadan ve  geçiştirmeden cevaplar vermeniz gerekmektedir. Bu sayede onun öğrenme merakını baltalamamış olacak ve ilerki yaşlarda öğrenme olgusunu geliştirmesine de  fayda sağlayacaksınız.

Sağlıklı Bireyler Yetiştirin

Çocukla ilişki kurmak sadece yedirip içirerek ya da giydirerek sağlanmaz. Önemli olan ilk birey olmaya başladığı andan itibaren sağlıklı bir birey olmasını sağlayacak donanım ve sevgiyle bütünleştirmektir. Kendine güvenini kazanmalı ve sevgiyle ulaşabileceği iletişimin farkında olmalıdır. Bu da annenin ve babanın çocuğa sağlıklı bir ilgi ile yaklaşması ile sağlanabilmektedir. Örnek oluşturacak davranışlar ile onu yönlendirecek olan sizlersiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir