Anne & Çocuk

Çalışan Annelerin Çoçuğuyla İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

  | 

Çalışan Annelerin Çocuğuyla İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Anne çocuk ilişkisinde çalışan bir annenin en büyük sorunu; çocuğuna yeteri kadar zaman ayıramamasından kaynaklanan bir iç rahatlığı yaşayamaması. Belli saatler içerisinde evde olması; çocuğun bakıcı ya da aile büyüğüyle kalıyor olması ufak tefek sıkıntılar yaratabiliyor. Anne; bebeğinin doğumundan itibaren onun sevgi ve ihtiyaçlarını karşılamasına belli süre devam eder. Ancak çalışmaya başladığı andan itibaren bunu sağlayamadığını düşünerek vicdan azabı da duymaya başlar. İlk etapta annenin ve çocuğun bu ayrılığa alışmasında bazı sıkıntılar baş gösterir. Ama zaman içerisinde çocuğun büyümesi ve bireyselleşmesi ile bu sorun ortadan kalkar. Çünkü çocuk artık keşfetmeye ve kendi başına yetmeye başlamıştır.

Durumu Kabullenmenin İlk Adımı

Annenin de bu durumu artık kabul etmesi bu ilişkiyi daha sağlıklı yürütmeye başlamasına olanak verecektir. Önemli olan çok zaman geçirmenin değil birlikte kaliteli zaman geçirmenin daha çok etki yaptığını görmeye başlamasıdır. Artık; paylaştığı anlar kısıtlı olduğu için başka şeylerle uğraşmayarak sadece çocuğuna zaman ayıracaktır. Bu da paylaşımların artmasına ve sağlıklı olarak sevgi ve temasın çoğalmasına fayda sağlayacaktır.

İlişkilerde Seviye Nasıl Görünüyor?

Çalışan annelerin sürekli evde çocuğuna bakan annelerden daha serinkanlı, hoşgörülü ve sevecen olduğu  çocukla aşırı yüz göz olmaması nedeni ile arada daha sağlıklı ilişki kurulabildiği uzmanlar tarafından da kabul gören bir durumdur.

Sadece çocuklarına hayır diyememeleri açısından sakıncalı bir durum ortaya çıkmaktadır. Annenin çocuğunu kırmamak ona eksikliğini yaşatmamak için yaptığı her şey çocuğun fazla istemesine yol açacaktır.Çocuğun her istediğinin olamayacağını dış dünyaya çıktığında zorlanması adına bu kural konmak zorundadır. Aradaki bu ince çizgi sağlam olmalıdır. Yoksa çocuk dış dünyada anneden beklediğini göremeyecek ve hayal kırıklıkları yaşayarak bir sıkıntı ve adapte sorunu ortaya çıkacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir