Anne & Çocuk

Çene Kemiği Olmayana Box Tekniği İle İmplant Müjdesi

  | 

Diş kaybı olan ancak çene kemiğindeki erime nedeniyle implant yapılamayan veya tedavisi aylar süren hastaların imdadına, zigomatik implant ve box tekniği gibi yöntemler yetişiyor.


Ağızdaki eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan en yaygın yöntem implant tedavisi. Bugüne kadar tedavinin uygulanabilmesinin en önemli koşulu, hastanın ağzında implant tedavisinin uygulanabileceği bir kemik yapısının bulunmasıydı. Ancak yeni teknolojiler bu gerekliliği ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Ağız ve Çene Cerrahisi Uzman Prof. Dr. Serhat Yalçın, geliştirilen yeni yöntemlerle, çeşitli nedenlerle çene kemiği eriyen hastalara da implant yapılabildiğini ifade ediyor.

Elmacık Kemiğine İmplant

Bu yöntemlerden biri; hastanın üst çenesinde implant yerleştirmek için yeterli kemik olmadığı durumlarda elmacık kemiğine (zigomatik kemiği) yerleştirilen özel implantlar. Bu yöntem, uzun tedavilerin yapılamayacağı kemik erimesi olan yaşlı hastalar için iyi bir alternatif oluyor.

Üst çenede sağ ve sol tarafa birer zigomatik implant ve çenenin ön tarafına da normal implantlar yerleştirilebiliyorsa, protezlerin de aynı gün yapılabildiğini aktaran Yalçın, “Böylece ileri kemik kaybı olan hastalara bile hızlı ve güvenilir şekilde protez tedavisi uygulanabiliyor” diyor.

Çene Kemiği Olmayana Box Tekniği

Çene kemiği sorunu yaşayan hastalara implant tedavisi yapılmasına imkan veren bir diğer uygulama da Kutu Tekniği (box tekniği). Yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu için geliştirilmiş yeni bir yöntem olan box tekniğinde, ağız içinde kendiliğinden eriyen ve tamamen dokularla uyumlu materyaller kullanılarak kemik oluşturuluyor.

Kutu tekniğinde çene kemiğinin eriyen kısmına implant yerleştirilmesi için bir alan oluşturuluyor. Kemik etrafına yerleştirilen duvarlar sayesinde materyalin istenilen alana konulması sağlanıyor. Box tekniğinin hastaya önemli avantajlar sunduğunu belirten Prof. Yalçın, “Bu teknik sayesinde, hastadan kemik almaya gerek kalmadan istenilen alanda yeterli kemik hacmi oluşturulabiliyor. Eriyen materyaller sayesinde ikinci bir cerrahi işleme gerek kalmıyor. Daha konforlu olan bu teknik hastalarda daha az travma yaratıyor ve tedavi süresi kısalıyor” şeklinde konuşuyor.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir