Anne & Çocuk

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

  | 

Rezene: Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, hormon değişikliklerine neden olan photoanethole, anethol ve dianethole bakımından zengin bir bitki olan rezene, prolaktin ve östrojen üretimini teşvik etmektedir. Anne sütü için gerekli olan bu maddeler, süt miktarını da arttırır.

Çemen Otu Tohumu: Özellikle ayurvedik tıp ve Hint mutfağında sıklıkla kullanılan bu bitkinin tohumu da anne sütünü arttırmaya katkı sağlar. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, düzenli olarak iki hafta boyunca tüketilen çemen otunun anne sütünü gözle görülür oranda arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

Dereotu: Bu bitki, rezene ile benzer özelliklere sahiptir. Dolayısıyla anne sütü üretimini arttıracak hormonal değişikliklere katkı sağlayabilir.

Anne Sütünü Arttırdığı Düşünülen Gıdalar

Aşağıda listelediğimiz besinlerin anne sütünü arttırdığı yönünde kesin bilgiler mevcut değildir. Buna karşın bazı bölgelerde emziren kadınlara önerilen besinler arasında yer almaktadır

Siyah Susam: Anne sütünü arttırmaya katkı sağladığı düşünülen siyah susam, kalsiyum bakımından zengin bir gıdadır. Kalsiyumun yanı sıra, bakır gibi mineraller de içeren siyah susamı yemeklerinizde güvenle kullanabilirsiniz.

Kimyon: Anne sütü üretimini teşvik ettiği düşünülen kimyon, doğumun ardından annenin güçlenmesi için oldukça önem taşıyan demir içermektedir.

Arpa: Laktasyonu (annenin süt verme devresi) arttırmak amacıyla, arpa ile yapılan çorba ya da pilav tüketilebilir. Arpanın anne sütü üretimini teşvik ettiği yönünde herhangi bir delil olmamasına karşın, bilhassa emzirme döneminde olan anneler tarafından eski dönemlerden beri tüketildiği bilinmektedir. Ayrıca, rezene ve arpanın birlikte kullanıldığında anne sütünün kalitesini arttırdığı yönünde düşünceler mevcuttur.

Fesleğen: Zengin bir K vitamini kaynağı olan, sindirim sistemini düzenleyen ve yatıştırıcı etkisi bulunan fesleğeni, çay olarak ya da yemeklerle birlikte tüketebilirsiniz.

Sarımsak: Emziren kadınlar kokusu nedeniyle sarımsağı fazla kullanmazlar, ancak bebeğin süt emme süresini arttırmak için önerilen gıdalar arasında yer alır. Ayrıca annenin iştahını açar, sütün kalitesi için gerekli olan mineral ve vitaminlerin alınmasına katkı sağlar.

Yeşil Sebze: Mineral ve vitamin bakımından zengin olan ıspanak, kuşkonmaz, fasulye ve pancar yaprağı gibi sebzeler laktasyonunun arttırılmasına katkı sağlayabilir. Bu sebzeler, ayrıca vücuda güç katar ve sindirime yardımcı olur.

Yulaf: Emziren annelerin tercih ettiği gıdalar arasında yer alan yulaf, kalsiyum, demir ve besin lifi bakımından oldukça zengindir.

Turuncu ve Kırmızı Sebzeler: Pancar, tatlı patates, havuç ve diğer turuncu-kırmızı sebzeler beta karoten bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla anne sütü kalitesini arttırabilir.

Yağlar: Susam yağı, zeytinyağı ve keten tohumu yağı gibi faydalı yağların emzirmeye yardımcı olduğu yönünde görüşler vardır. Bu yağlar, vücudun enerji düzeyini de arttırmaktadır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir