Hobi

Yılbaşı Menüsü İçin Tavsiyeler

  | 

Yılbaşı Menüsü İçin Tavsiyeler

Yılbaşı masası, her zamanki yemek sofralarına benzemez. Ana yemeğinden mezelerine kadar özenle düşünülerek hazırlanan yılbaşı menüsü masada yerini alır, misafirlerin övgüleri kazanılır. Mezeler ve salatalar bol sohbetli yemek masasının hafif lezzetlerini oluştururken, kabak tatlısı ve şık bir yılbaşı pastası ile son dokunuş yapılır.

Yılbaşında kusursuz bir menü hazırlamak için son dakika kararları almak yerine, geniş bir zaman dilimine ihtiyacınız var. Alışverişinizi zamana yaymak, eksiklerinizi görmeniz açısından fayda sağlar. Yılbaşı menünüzü hazırlarken önceliğiniz her zaman ana yemeğinizi belirlemek olmalıdır.

Yılbaşı hindisini pişirme yöntemleri

Yılbaşının geleneksel yemeği hindidir. Yılbaşında pişirilen hindi dolması ise menünün olmazsa olmaz yemeği. Gerçek bir hindi dolması olmasını istiyorsanız, iç pilavda kestane ve ciğere yer vermelisiniz. Yılbaşı hindisini 3 farklı şekilde pişirebilirsiniz:

  • Hindiyi iç pilav ile doldurarak fırında pişirmek. Güzelce kızarmış bütün bir hindi sofranızda en dikkat çeken yemektir.
  • Hindi dolmasının alternatifi olarak, iç pilav üzerine hindi parçalarını dizerek hindi kapama da ikram edebilirsiniz.
  • Bütün hindiyi pişirebilecek büyüklükte bir  fırınınız yoksa, hindinizi evinizin yakınındaki bir fırında pişirtebilirsiniz. Ya da bunların hiçbiri ile uğraşmanıza gerek kalmayacak şekilde CarrefourSa’dan hazır pişmiş hindi dolma siparişi verebilirsiniz.

Ara sıcak ve mezelerinizi özenle seçin

Kalabalık bir yılbaşı sofrasında ana yemeğinizin yanında ara sıcaklar tercih edebilirsiniz. Arnavut ciğeri, yapımı ve yemesi kolay rulo börekler, patates kroket, içli köfte, etli yaprak sarma, fırında kaşarlı mantar arasından en az 3 tanesini ara sıcak olarak seçebilirsiniz. Mezelerinizin ise fazla yağlı olmasından kaçının. Fava, haydari, humus, köz patlıcan salatası, havuç tarator, beyaz peynir gibi hafif lezzetler hazırlayabilirsiniz.

masa-hindi

Yılbaşı tatlısı

Yılbaşının geleneksel tatlısı balkabağı tatlısıdır. Tam mevsiminde bir balkabağı alınır, titizlikle kabukları soyulur ve kabak dilimlenir. Toz şekerle biraz dinlenir ve ateşte yavaş yavaş pişirilir. Üzerine incecik kıyılmış ceviz ile birlikte, arzuya göre tahin gezdirilerek servis edilir. Yemeğin üzerine kabak tatlısı yendikten sonra saatler 12’yi gösterdiğinde, süslü bir yılbaşı pastası kesilirse yılbaşı geceniz eksiksiz tamamlanmış olur.

Yeni yıl tatlınızın ve tüm yılbaşı yemeklerinizin hazırlığında CarrrefourSA’nın yılbaşı fırsatlarını takip edebilir, dilerseniz CarrefourSA’nın zengin hazır meze çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Yılbaşı sofra düzeni, menü önerileri ve atıştırmalık yılbaşı yemek tarifleri için nelazimsa.carrefoursa.com blogunu favorilerinize ekleyebilirsiniz.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir