Anne & Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerde Banyo

  | 

Bebek Yıkamada Önemli Ayrıntılar

Her bayanda olduğu gibi doğum yaptıktan sonra bazı zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Hele ki ilk defa doğum yapan anneler için konuşulması gerekirse acemi anneler de denilebilir. Bebek konusun da bebeğe nasıl bakım yapılacağını bilmeyebilirler. Bunun için ilgili konulara biraz değinecek olursak öncelikle yeni doğan bebeklerin banyosu nasıl yaptırılır ona bakılmalıdır.

Bu acemiliği atlatmak için bebeğin ilk yıkanışı bir dönüm noktasıdır. İlk yıkandıktan sonra diğer yıkamalar daha kolay gelecektir ve bebek banyosu suyu sever hale gelecektir. Hangi sıklıkla yıkanacağı konusuna değinilecek olunursa bebeğin yaşıyla ilgilidir. Yeni doğan bebek hafta da 2 veya 3 kez banyo yaptırılmalıdır. Ellerini ve bez yerlerini düzenli temizlemekte gerekir. Kusmadıkları ve bir şekilde kendilerini kirletmezlerse yeni doğan bebekler kolay kolay kirlenmezler. Yürümeye başladıkların da ise çok sıklık arayla banyo yaptırılması gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Banyo
Bebeklerin göbek bağı düştüğün de asıl banyo o zaman yaptırılır. Bir veya iki kişi tarafından yardım alınarak yaptırılır. Yaptırırken göz yapmayacak sabun veya şampuan kullanılmalı ve yaptırdıktan sonra büyük pamuklu havluya sarılmalıdır. Bir el banyo süresince sürekli bebeğin üstünde olmalı destek amacıyla ve düşmemesi için bu gereklidir. Fazla kirlenmeseler bile bazı yerlerde kir oluşabilir koltuk altı, bacak arası diz arkası buralar biraz daha yoğun yıkanmalıdır. Yani açıkçası bebek yıkaması biraz bilgi gerektirir çünkü bebekler hassastır. Yetişkin bir çocuğu banyo yaptırmakla aynı tutulamaz. Bebekleri daha rahat yıkamak için de bebek banyosu kullanılabilir.
Dikkat edilmesi hususlar ise bebeğin yıkandığı su sıcak olmamalı deri ve yüzeylerine zarar verebilir ve banyo sırasında tek bırakılmamalı başka işlerle uğraşılmamalı ve bebeği tehlikeye atmamalı. Bu hususlar uygulandığı sürece böyle alışagelirse bebek yıkamak kolay olacaktır ve acemi annelerde ellerini alıştırmış bir şekilde bebeklerini rahatlıkla banyo yaptırabilirler.
Bebeklere banyo yaptırırken gerekecek malzemelerden bazıları şunlardır.

  • Temiz bir bebek küveti
  • İnce havlular veya sünger tarzda banyo minderi
  • Yumuşak bir bez veya yıkama süngeri
  • Bebek şampuanı ve bebek sabunu
  • Yumuşak bebek havlusu
  • Temiz bez ve giysiler

Yeni Doğan Bebeklerde Banyo
Bebek banyo yaptırılırken su sıcaklığına dikkat edileceği gibi oda sıcaklığına da dikkat edilmeli oda ısısı iyi olmalı bebekler hassastır çabuk hastalanabilirler. Banyo yaptırıp kuruladıktan sonra bebeklerin tırnak bakımları ve cilt bakımları yapılmalı ki bebeği rahatsız etmesin ve cildi tahriş olmuşsa bebeğin cildine uygun krem kullanılmalı.
Bebekleri banyo yaptırmak onları gayet iyi bir şekilde rahatlatacaktır. Banyo esnasında masaj yapar şekilde ovalanırsa o da bebeği rahatlatacaktır güzel bir uyku uyumasını sağlayacaktır. Bebek ilk banyo yaptırılırken bilen bir kişiden yardım istenilmeli ve onun uyguladığı taktikler uygulanarak bebek öyle yıkanmalı. Bir kişiden öğrendikten sonra kişi bebeğini kendisi de yıkayabilir duruma gelecektir. Bu hususlar uygulanarak bebeğin temizliği yerine getirilebilir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir