Sağlık

Üzümün Faydaları

  | 

Üzümün Faydaları

Üzüm lezzeti ile dünya üzerinde tüketimi en çok olan meyveler arasında yer almaktadır. Uzunluğu metrelerce olabilmekte ve genel olarak ılıman iklimlerde yetişmektedir. Üzümün kendisi yendiği gibi yaprakları da yemeklerin içerisinde kendine yer bulmaktadır. Kırmızı, yeşil ve siyah olmak üzere 3 tür üzüm bulunmaktadır. Bu türlerin ne gibi farkları var diye soracak olursanız; yeşil üzüm daha ekşi, kırmızı üzüm daha tatlı ve siyah üzümün ise yeşil ile kırmızı arasında bir tadı vardır.

Üzümün kullanım alanı oldukça fazladır, kozmetikten içeceklere kadar pek alanda üzümden faydalanılmaktadır. Üzümler hem ufak olduğu için yemesi kolay hem de leziz olduğu için yemesi zevkli bir meyvedir ve sağlık açısından da pek çok yararı bulunmaktadır.

Üzümün Sağlığa Faydaları

Beyin sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok konuda sizlere koruma sağlayacak olan üzümü bol bol tüketmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Üzüm Hazımsızlığı Giderir: Üzüm içerisinde barındırmış olduğu bileşenler sayesinde hazımsızlığı gidermekte ve hazımsızlığa sebebiyet veren unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Üzüm Meme Kanserinden Korur: Uzmanlar tarafından da üzümün meme kanserine karşı yarar sağladığı kanıtlanmıştır. Düzenli bir şekilde tüketilen doğal üzüm suyunun meme kanserine sebebiyet veren tümörlerin oluşumunu engellediği tahmin edilmektedir.

Üzüm Göz Haslığını Korur: Üzümün hem göze hem de görme sağlığına olumlu yönde yarar sağladığı bilinmektedir. İçerisinde barındırmış olduğu bileşenler ile yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı koruyucu bir yönü bulunmaktadır.

Üzümün Kolesterole Yardımı: Bazı sağlıkçılar üzümün kolesterol seviyesinin uygun bir düzeyde olmasına yarar sağladığı düşünmektedir.

Mikropları Öldürür: Kırmızı üzüm çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudun direncinin artmasına yardım eder. Kırmızı üzüm tüketimi çocuk felci virüsüne karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenir. Mikropların sebebiyet vermiş olduğu rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.

Üzüm Migrene İyi Gelir: Evinizde doğal olarak hazırlayacağınız üzüm suyunu tüketmeniz durumunda migren sorununa çözüm oluşturabileceğiniz bazı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir