Hastalıklar

Uçuk – Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

  | 

             Uçuk Hakkında Herşey

Bu yazımızda uçuk  ve  uçuk tedavisi konularına değineceğiz.Pek çok insan bu hastalığa yakalanır ve bu haslağın sürekli tekrar etmesinden yakınırlar. Ağrı veren ve konuşmayı zorlaştıran bu hastalıkta, görüntü olarakta kötü bir izlenim bırakır insanlarda. Bu yüzden en kısa sürede aft(uçuk) hastalığını nasıl yeneceğinizden bahsedelim.

                        Uçuk Nedir?

 Tıp dilinde herpes simplex olarak bilinen halk arasında ise yaygın olarak uçuk adıyla anılan bu hastalık hemen hemen hepimizin yaşadığı ve çoğumuz için çok zor geçen bir hastalıktır. Çok küçük görünmesine rağmen birçoğumuzu tiksindiren bu hastalığın geçmesi için yapılması gerekenler ve uçuk nasıl geçer bilgileri aşağıdaki yazımızda belirtiliştir.

Bu virüsün vücudumuza nasıl geldiği, neden oluştuğu hala daha tıp dilinde soru işaretleri olsa da en son yayınlanan makaleler uçuk virüsünün gen dizilimimizin içinde yer alarak kalıtsal bir şekilde taşınabildiğini ortaya çıkarmıştır. Tüm dünyada insanların en az yüzde 60’nın hayatlarında en az bir kere uçuk çıkarmış olduğunu belirten araştırmalar bu virüsün vücuda bir kere yerleştikten sonra tedavisinin çok zor olduğunu belirtiyor ve tekrarlanma oranı gittikçe artıyor.Genellikle insanlar arasında salya,dokunma yada öpüşme yoluyla bulaşabiliyor.Genellikle yüz bölgesinde ve genital bölgede çıkmaktadır. Oral seks genital bölgede çıkan uçuğun genel sebebidir.Uçuk Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer?

Uçuk Neden Oluşur? Uçuk Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın ne kadar korkulan bir hastalık olduğundan bahsettik, peki bu hastalığın sebepleri nelerdir? Uçuk virüsü nasıl oluşur? Uçuk nasıl geçer? Hastalık nasıl ilerler? Öncelikle ilk sebeplerden biri olarak bağışıklık sistemimizin zayıflığından bahsedilebilir. Yetersiz beslenme, yetersiz uyku düzeni, sağlıksız bir yaşam biçimi ve özellikle çok sık hastalanan bireylerde uçuk virüsü harekete geçerek bu hastalığı oluşturmaktadır. Adet dönemi, ağır diyabet, ameliyat olmak, aşırı alkol tüketimi, aşırı A vitamini alınması, enfeksiyonlar, çok uzun süre güneşte kalmak, hamilelik, kansızlık, hormonal değişimler ve yüksek ateş gibi faktörler de aynı şekilde bağışıklık sistemini zayıflatarak uçuk oluşumuna sebep olabilirler. Kimi zaman ise psikolojik olarak stresli, gergin olduğumuz durumlarda veya bir olaydan çok korkup etkilendiğimiz anlarda uçuk çıkardığımızı görürüz. Bu psikolojik sebepler de uçuk çıkarmamıza neden olabilirler.Uçuk Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer?

Uçuk tedavisi nasıl yapılır? Bu konudaki ilaçlar nelerdir? Doğal ve alternatif tedavi imkânları var mıdır? Doğal uçuk tedavisi nasıl yapılır? Uçuk nasıl geçer?

Bu sorular ise şu şekilde cevaplanabilir. Uçuk tedavileri için kullanılan bir takım ilaçlar vardır ancak bunlar uçuk virüsüyle savaşırken bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalığın tekrarlamasına sebep olur. Bu durumda tekrar ilaç kullanımı tekrar hastalık oluşumuna neden olarak bu bir kısır döngüye girmiş olacaktır. Bu durumdan ötürü uçuk ilaçlar pek fazla önerilmemektedir. Yalnız uçuğun görüntüsünü hafifleten, kimyasal içeriği çok fazla olmayan kremler kullanarak estetik olarak kötü görüntüyü yok edebilirsiniz.Uçuk kremlerini tüm eczanelerden temin edebilirsiniz.

Uçuk virüsü için doğal, basit ve evde uygulayabileceğiniz yöntemler de mevcuttur. Bunlardan ilki uçuğun üzerine belirli ve düzenli aralıklarla buzlu kompres yapmaktır. Bu durum ağrınızı azaltacak ve uçuğunuzun büyümesini durduracaktır. Sonrasında ezdiğiniz sarımsağı uçuğun üzerine bir iki dakika masaj yaparak yaydığınızda ve bir süre beklediğinizde de her konuda büyük faydaları olan sarımsağın uçuğunuza da iyi geldiğini göreceksiniz. Doğal antibiyotik olarak da anılan sarımsağı uçuğunuza uygularken tüm uçuğunuza sürdüğünüze ve her bölgeye eşit olarak dağıttığınıza emin olursanız bu iyileşme sürecinizi de hızlandıracaktır. Bunu günde iki defa tekrarlamanız yeterlidir. Ancak ihtiyaç duyduğunuzda sıklığını ve miktarını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Bu tedavi yöntemlerine ek olarak, yaşam bicimizi değiştirmek de uçuk ve benzeri virüslerin vücudunuza kalıcı olarak yerleşmenize ömür boyu engel olacaktır. Stresten uzak, rahat ve güvenli bir yaşam biçimini, sağlıklı beslenme ile destekleyerek virüslerden uzak durmanız mümkündür.

Uçuğa İyi Gelen Yöntemler-Bitkiler

Uçuğa genelde müdahale edilmediğinde iyileşme süreci 2 haftayı bulabilmektedir.Bizim size önereceğimiz yöntemleri uyguladığınız takdirde en fazla 4 gün içinde iyileşeceğinizi düşüyorum.

  1. Uçuk çıktıktan sokra kullancıdığınız diş fırçanızı çöpe atmakta fayda var. Artık bu saatten sonra o diş fırçanız bir virüs yuvası dersek yerinde olur herhalde:) Önlem almakta her zaman fayda vardır. Uçuğun tekrar etmemesi için yeni bir diş fırçası almalısınız.
  2. Eğer bir yerinizde uçuk çıktı ve dışarıda güneş var ise kesinlikle güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayınız. Çünkü güneş terlemeyle birlikte uçuğun yayılmasını sağlayacaktır. Amacımız kısa sürede bu hastalığın geçmesi ise 15 faktör ve yukarısında güneş kremi kullanmakta fayda var.
  3. Ellerinize sahip çıkın! Biliyorum bu öneri size biraz abes geldi ama uçuk çıktığında ellerimizin hep o uçuklar üzerinde olduğunu biliyorum. Hatta uçuğu koparmaya çalışıyorsunuz değil mi? Yapmayın! Bu uçuğun vücudunuzun diğer yerlerine yayılmasına davet çıkaracaktır.
  4. Son Olarak;  Meyan Kökü,Nane Yağı,Güvercin Ağacı Suyu,Mısır Unu Merhemi,Ekinezya Çayı,Aloe Vera bitkilerinin bu hastalığı kısa süredegeçirmede etkisinin olduğunu söyleyelim. Uçuksuz günler diliyorum:)

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir