Hastalıklar

Topuk Dikeni Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  | 

Her gün biraz daha gelişen ve her şeye çare bulan tıp, daha önceleri tedavisi yöntemi bilinmeyen topuk dikenine de tedavi buldu. Artık bu sayede topuk dikeni de tarihe karışacak.  Yıllarca topuk dikeni neden olur, nasıl tedavi edilir? Sorusu ile yıllarını geçirmiş, fakat hastalıklarına hiçbir çözüm bulamamış olan kişiler, artık bu dertten çok kısa süreler içerinde kurtulabilmekteler. Sabahları kalktıklarında ya da uzun süre oturduktan sonraki zamanlarda topuklarının üzerine bir süre basmakta zorluk yaşayan kişiler belli bir süre geçmesinin ardından rahatlama hissediyor…

Topuk Dikeni Nedir, Topuk Dikeninin Tedavisi, Topuk Dikeni Tedavisinde en Etkili Yöntem

Topuk Dikeni

Topuk dikeni olan insanlar, gün içerisinde ayakta uzun süre kalıp tekrar yorulduklarında dayanılmaz ağrılar yaşıyor. Yıllar ilerledikçe de bu ağrılar artık dayanılmaz hale gelip, yürümekte zorluk yaşanmaktadır. Topukların yere basan kısımlarında bulunan yağ dokularının zaman içerisinde farklı nedenlere bağlı olarak aşınmalarından kaynaklı yük taşıma özellikleri yitirilmekte olup buda dayanılmaz ağrılara neden olmaktadır.  Topuk dikeni yıllardır fazla kilolu olan kişilerde ve topuklu kösele ayakkabı kullanan kişilerde daha sık görülmektedir.

Topuk Dikeninin Tedavisi Nedir?

Ağrıların nedeninin topuk dikeni mi yoksa farklı bir sebepten dolayımı olduğu çekilen röntgen ve yapılan testlerle ortaya çıkmaktadır. Testler sonrasında teşhis koyulduktan sonra öncelikle ayakkabı seçimi ile tedaviye başlanmalıdır. Topuk kısmı oldukça yumuşak olan ve darbeleri emen tabanlara sahip ayakkabılar ağrıların azalmasında oldukça etkili olacaktır. Ayakkabılarını değiştirmek istemeyenler ise silikon tabanlık kullanarak yürüdüklerinde topuklarının ser darbeler almamalarını sağlamalıdırlar. Peki, topuk çatlaklarından nasıl kurtulursunuz?

Topuk Çatlaklarından Kurtulun!

Ev içerisinde kullanılmakta olan terliklere de monte edilebilecek silikonlarda tüm günü evlerinde geçirenler için Topuk Dikenioldukça faydalı olacaktır. Ayakkabı çözümünden sonra diğer bir önemli ayrıntı ise sabah kalkıldığında yapılan ayak egzersizleridir. Bu ayak egzersizleri ve masajlar gün içerisinde de tekrar edildiğinde ağrılarda fark edilir şekilde hafifleme olacak ve günün rahat geçmesi sağlanacaktır. Yapılacak olan egzersizlere takviye olarak kullanılacak olan ağrı kesicilerde kimi zaman fazla rahatsız eden ağrılardan kurtulmayı sağlayacaktır. Uygulanmakta olan tüm yöntemlere rağmen düzelmeyen ağrılar için topuğa kortizon yüklemesi yapılacaktır. Fakat ağrıda faydalı olacak olan kortizon ne yazık ki yağ yastığında bozulmalara neden olabilmektedir.

Kortizon tedavisi uygulatacak olan kişilerin bu riski göze alarak iğneleri vurdurmaları gerekmektedir.  Bir farklı yöntem ise böbrek taşı kırmalarda kullanılmakta olan cihazların kullanılmasıdır. Topuk dikeni neden olur ve nasıl tedavi edilir? Sorusuna verilen bunca tedavi yöntemlerinin sonuçları elbette herkes de aynı olamamaktadır.

Olumlu Sonuçlar Veren Topuk Dikeni Tedavisi

Artık günümüzde birçok hastalığa çare bulunmuş durumdadır. Kimi hastalıklarda çok kısa süreler içerisinde sonuçlara ulaşırken, kimi hastalıklar biraz sabır gerektirmektedir. Tüm tedavi süreleri boyunca hastaların söylenen her şeyi aksatmadan yapmaları sonucun olumlu olması için çok önemlidir. Adını şimdilerde oldukça sık duymaya başladığımız topuk dikeni birçok kişinin korkulu rüyasıdır.

Daha önceki yıllarda bu hastalıkla ömrünü geçirmiş sayısız kişiler bulunmaktadır. Denedikleri tüm yöntemlere rağmen, elde ettikleri tek şey ağrılarını azda olsa hafifletebilmek olmuştur. Topuk dikeni neden olur ve nasıl tedavi edilir? Sorusuna cevap bulabilmek adına yıllarını vermiş kişiler şimdilerde bu hastalığında artık bir çaresi olmasından ve neredeyse bu dertten tamamen kurtulabileceklerini bilmekten oldukça mutlu olmaktalar.

Topuk Dikeni Tedavisinde En Etkili Yöntem Nedir?

Kortizon enjeksiyonu, taban çökmesine zemin hazırlar ve zayıf olan bağ dokusunun kemiğe tutunmaya çalışan bölgesini daha fazla zayıflatır. Tedavide kullanılan Prp enjeksiyonu da doğru tercih olabilir, fakat genelde yetersiz kalmaktadır. Topuk dikeni için en iyi yöntem ise, Rejeneratif yani yenileyici enjeksiyondur.

Ayak kubbesini desteklemeye yarayan ve ayak tabanını oluşturan plantar fasyayı güçlendirmek tedavinin esas topuk-dikeni-rejeneratif-enjeksiyonamacıdır. Proliferan solüsyonlar seanslar şeklinde uygulanır ve uygulamanın yapıldığı bölgede vücudun savunma sistemi harekete geçerek tedavi süreci başlatılır. Bu süreç 3 hafta kadar devam ettikten sonra, evde uygulanmak üzere hastaya egzersiz programları verilmesi gerekmektedir. 4 ile 6 seans arası uygulanan enjeksiyon tedavisi sonucu, vücudun hantallığını taşıyarak zorlanan güçsüz plantar fasya güçlendirilmiş olur ve böylece kalıcı iyileşme kontrolü sağlanmış olur. Ağrı kontrolünü ve iyileşmeyi sağlayan şey, plantar fasya’nın güçlendirilmesidir. Genel olarak ağrı tekrarlamaz ve bu sayede ileride oluşabilecek bel ve diz rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir