Cilt Bakımı

Tırnak Kırılması Ve Tırnak Uzatmak

  | 

Bakımlı olmak kadınlar için ekmek kadar su kadar önemli olmakta, tepeden tırnağa yapılan bakımlarla güzellik kadınlarda garanti altında olmaktadır. Tırnaklarda yapılan bakımlar ise güzelliğinizi tamamlayan en son v etkili detay olacaktır. Eski dönemlerde çok uzun tırnaklar oldukça trend olmakta iken, şimdilerde ise daha düz ve törpülenmiş tırnaklar daha bakımlı ve daha sağlıklı görünüm oluşturmaktadır. Bu alandaki en önemli sorun ise tırnakların zaman zaman kırılabilmesidir. Bu durumlarda oldukça can sıkıcı durumlar ortaya çıkabiliyor. Tırnak kırılması ve tırnak uzatmak konu başlığında öncelikle doğru beslenmeden başlayarak sağlıklı tırnaklar elde etmek için ön hazırlıklar yapılmalıdır.
Tırnak Kırılmasının Nedenleri
*Ellerin sürekli suyun içinde kalması
*Tırnak yapısının yumuşak ayrıca dirençsiz olması,
*A, D, B7; H vitaminlerinin eksikliği
*Magnezyum, demir, kalsiyum, protein ve çinko vitaminlerinin beslenme tablosunda olmayışı
*Yetersiz beslenme ile azalan keratin sentezi
*Sık kullanılan ojeler sonrasında aseton kullanımının artması tırnakların kolay kırılmalarında etkilidir.

Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin alınacak Tedbirler
Kırılmayı önlemek adına öncelikle güçlü tırnaklara sahip olmak gereklidir. Tırnak kırılması ve tırnak uzatmak için öncelikle dengeli ve düzenli beslenme kurallarına uyum sağlamalıyız. Tükettiğiniz besinler arasında B7, H, D, A vitaminlerinin olması ve kalsiyum, magnezyum ve çinko içeriklerinin bol olması da önemlidir. Evde kendi başınıza hazırlayabileceğiniz kolay karışımlar ile de tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
Bunlardan birinde b tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı sirke ile hazırlayacağınız karışımın içerisinde ellerinizi bekletebildiğiniz kadar bekletmek ve bu uygulamayı her akşam tekrarlamak tırnaklarınızın kırılmasını önleyecek önemli bir tedbir olacaktır. BU karışımın yanında limon suyuna badem yağı da ekleyebilir ve tırnaklarınızı bu karışımla ovarak daha sert tırnaklara sahip olabilirsiniz.
Ancak kırılan tırnaklarda tedavi edilebilir. Öncelikle kırılma altında bulunan etkenler araştırılmalıdır. Elde edilen sonuçlar ışında uygun tedaviler uygulanabilir. Faydalı mineral alımı ile beslenme düzeniniz desteklenebilir ya da protein alımı artırılabilir. Sedef, guatr, kalp rahatsızlığı ve tırnak mantarı gibi nedenler varsa da bu hastalıkların tedavisi ile tırnaklarda oluşan kırılmalar önlenebilir. Daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız Biotin tedavisi etkili sonuçlar oluşturur. İhtiyacınıza göre 5 mg olabilen tabletler 2 mg da olabiliyor. Bu vitaminin etkileri arasında kırılmaların önüne geçmekte olduğu gibi tırnakların uzamasına da yardımcı olur. Tırnak kırılması ve tırnak uzatmak için öncelikle tırnakların kırılmasına engel olunmalıdır.
Tırnak Uzatma yöntemleri
*Öncelikle varsa sağlık sorunlarından kaynaklanan kırılmalar öncelikle bunlar tedavi edilmelidir. Sedef, tırnak mantarı gibi hastalıkların yanında tırnak yemekte bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir.
*Sağlık ve bakımlı bir şekilde tırnakların uzaması için mutlaka törpü kullanmalısınız. Özellikle küt kesilen tırnaklar hem çabuk kırılmayacak hem de çok daha hızlı bir şekilde uzayacaktır.
*Her gün oje kullanmayın. Tırnaklarınızın nefes alması sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır.
*Soğuk suyun cilt ile buluşmasında kan dolaşımının hızlanması söz konusu olmakta ve tırnaklarla buluşmasında ise tırnakların uzamasına pozitif etkiler sunmaktadır. Özellikle elde bulaşık yıkıyorsanız bulaşık suyunuza limon katmakta tırnaklarınızın sertleşmesine ve uzamasına etki edecektir.
*Zeytinyağı ve limon suyu gibi kürleri sık sık uygulayabilir. Bunun yanında nemlendiricileri ellerinize sürerken tırnaklarınıza da sürerek tırnaklarınızın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.
*Sirkeye eklenen bir miktar tuzda tırnakların hızlıca uzamasında etkilidir. Bunun yanında eczanelerden çok pratik bir şekilde temin edeceğiniz E vitaminini Tırnak kırılması ve tırnak uzatmak içinde kullanabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir