Cilt Bakımı

Susam Yağı Hakkında Faydalı Bilgiler

  | 

Susam bitkisinin ana vatanı olarak belirtilen yer, Afrika ülkesidir. Sıcak iklimli olan alanlarda yetişir. Asya, Avrupa ile ülkemiz genelinde sıcak iklimli olan alanlarda kültür tarımı gerçekleştirilmektedir. Bitkinin üstünde bulunan ve kapsüle benzeyen meyvelerin içerisinden de elde edilmektedir. Susamlar, baharat olarak da tercih edilebilir. Ayrıca tahinin ana maddesi olarak da belirtilebilir. Kimyasal bileşimleri ise B vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve proteindir. Susamın %50 kısmı yağdır aslında. Bu yağdan da susam yağı elde edilir. Susam yağını yemeklik olarak da tercih edebilirsiniz. Geriye kalan posası ise hayvan yemi olarak tercih edilir. Susam yağı kokusuz ve mat sarı renkte bir yapıya sahiptir.
Susam Yağı Sağlığa Ne Gibi Fayda Sağlar?
*Afrodizyak etkisiyle hem cinsel gücü artırabilen hem de cinsel isteği artırabilen özellikler taşımaktadır.
*Enerji kaynağı olarak belirtilen susam, bedensel yorgunluğu gidererek vücuda enerji vermektedir.
*Ayrıca susam yağının faydaları arasında solunum yolu hastalıkları da yer almaktadır. Bu hastalığın tedavi sürecinde susam yağı tercih edilmektedir. Göğüs kısmını yumuşatıp bronşitin ve nefes darlığının tedavisinde kullanılmaktadır.
*Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmanın etkileri de gecikecektir.
*Kanser hastalığına karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser hücrelerinin daha çok yayılmasını önlemektedir.
*Safralarda ve böbreklerde bulunan taşların düşürülmesi için de etkili bir rol oynamaktadır.
*Sindirim sistemini olumlu anlamda etkileyerek kabızlığı önler ve hazmı kolaylaştırır. Ayrıca bağırsaklarda birikmiş olan gazın da sökülmesini sağlamaktadır.
*Karaciğer rahatsızlıklarına karşı tercih edilebilir bir üründür.

*Kemik erimesi gibi hastalıkların da geciktirilmesine yardımcı olur.
*Yüksek tansiyon rahatsızlıklarının kontrol altında olmasına ve düşürülmesine de yardımcı olarak olumlu sonuçlar doğurur.
*Gelişim çağında olan çocukların da zihinsel gelişimlerinin desteklenmesini sağlar. Susam ve susam yağı, özellikle gelişme çağında olan çocukların sıkça tüketmesi önerilen bir besin maddesi olarak tanımlanır. İçeriğinde yer alan Omega 6 ve 9 çok miktarda bulunmaktadır. Bu sayede çocuk gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır. Yalnızca çocuklar için değil yetişkin insanlar için de son derece önemlidir.
Günümüz koşullarında bilinen en aktif ve en iyi antioksidan bir üründür. Susam yağının faydaları arasında çok sayıda konu belirtilir. Kolay ve zayıf olduğu için kırılan tırnakların daha çok güçlenmesi için uygulanabiliyor. Bu sayede tırnaklar beslenerek önceki yapısına göre sertleşme sağlar.
Susam Yağının Romatizma Hastalıklarına Sağladığı Yararlar
Haricen masaj şeklinde uygulanması romatizmaya bağlı olan ağrıların dinmesi ve hafifletilmesine faydalı olacak bir yapıya sahiptir. Yine büyüme çağında olan çocukların eklemlerinde rastlanan boy uzamasına bağlı ağrıların da hafifletilmesi konusunda oldukça etkili bir üründür. Ağrının olduğu bölgeye susam yağı uygulayarak hafif ve yumuşak hareketlerle masaj şeklinde sürülür. Gün içerisinde 1 ya da 2 defa tekrar edilebilir. Romatizmaya ve eklemlere bağlı olarak gelişen ağrılarda da yine aynı şekilde uygulama yapılabilir.
Susam yağının şifa verdiği bilinen bir gerçektir. Susam yağının faydaları arasında yemek olarak tüketileceği bilgisi de yer almaktadır. Lezzet artırıcı olan özelliği sayesinde yemeklik yağ şeklinde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra güzellik konusuna da yararları bulunur. Saç büyümesi ve kafa derisi için etkileyici faydaları vardır. Susam yağı B kompleks, E vitamini ve kök kısmından saçları güçlendirebilen bir yapıya sahiptir. Ayrıca protein, magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi önemli mineraller ile zengin bir yapıya sahiptir. Sayılan bu müthiş özellikleri sayesinde sizler de gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir