Psikoloji

Stres Yaparak Ruh Sağlığını Kaybetmeyin!

  | 

Stres Yaparak Ruh Sağlığını Kaybetmeyin!

Stres; günlük hayatın içerisinde çok fazla yaşadığımız gerginlikle beraber ortaya çıkan bir duygu durumudur. Stresin etkileri bir çok ruh hastalığına neden olabilmektedir. Her açıdan her şeyi stres yapmak ve kendini sıkmak belli bir süre sonra artık sağlığın da bozulması ile iyice çekilmez hal alabilmektedir.

Olumlu Stres

Bazen heyecanla karışık olumlu açıdan stresler de yapabiliriz. Evlilik öncesi, iş yerinde terfi ya da zam almak, yeni bir iş ya da il değiştirmek gibi. Tabi bunlar bizi heyecanlandırdığı için stres yaparız. Bunların etkisi sinirsel ve gerginlik ile oluşan stresten oldukça farklıdır.stres

Ancak stresle baş etmek ve onu yenmek kişinin kendi elinde olabilen bir durumdur. Hani bazı insanlar vardır onlara deriz ki; ‘’ sanki adam sinirlerini aldırmış’’. Bu tarz sakin ve hayata rahat bakabilen kişilerde stres yanına hiç uğramamıştır. Ancak bu edinilen bir davranış şekli olabilir. Bunun için öncelikle derin nefes alma ve doğru nefes alma tekniğini öğrenmek gerekir. Bu sayede karşılaşılan bir stres yapacak durumda daha sakin kalabilmeyi sağlayabiliriz.

Özellikle; İş Yerinde Stres Yapmamak İçin,

Yapılacak işleri bir düzen içerisine almak stresi önleyecek ve telaş yapmadan işleri bitirebileceksiniz. Karşılaşılan her duruma stres yapan kişilerden olmak istemiyorsanız; kaldırabileceğiniz kadar yükü alın. Yoksa kimseye hayır diyemiyorsanız aldığınız her ek görev sizi daha fazla strese sokacaktır.

Mükemmel olmaya çalışmayın yetişmeyen ya da yapamadığınız bir işi yapamamanızın altında yatan nedeni düşünerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Bu sayede mükemmel olmaya çalışmakla daha çok stres yapmamış olacaksınız.

Kendinize gülmeyi ve dalga geçmeyi öğrenin bu sayede bir yanlış yapılması halinde bunu gülerek atlatabilme şansına sahip olabilirsiniz. Stres bir tercihtir bunu unutmayın. Bunu siz isterseniz yaşarsınız.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir