Sağlık

Squat Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  | 

Squat, bilhassa kalçadaki kasları harekete geçirerek çok daha formda bir görünüm kazandıran spor dalıdır. Bunun yanı sıra, karın ve bacak kaslarını çalıştırır ve daha fit bir görünüm kazandırır. Squat hareketleri oturup kalkarak, yani çömelerek yapılmaktadır. Bundan dolayı günlük aktiviteler içerisine yerleştirilerek kolayca yapılabilir.

Squat Nasıl Yapılır, Squat Yapmanın Faydaları Nelerdir, Squat Programı Nasıl Olmalıdır?

Çömelme hareketlerine dayanan squat, bilhassa spor gereçlerine gereksinim duyulmamasından ötürü fazlasıyla tercih edilen bir spor dalıdır. Buna karşın, ağırlıklarla ve Antrenör eşliğinde de yapılabilir.

Squat Nasıl Yapılır?

Squat 2 farklı şekilde yapılabilen bir spordur; herhangi bir alet olmadan yapılan squat ve ağırlıklarla yapılan squat.

  • Squat hareketlerini öncelikle ağırlık olmadan yapabilir, basen ve kalça bölgelerinizi biraz daha toplamaya başlayabilirsiniz.
  • Ayaklarınızı 45 derecelik açı ile açtıktan sonra, her iki bacağınızı kalça genişliğinde açın ve konumlandırın.
  • Hareketleri yaparken baş bölgesi dik ve sırt düz bir şekilde tutulmalıdır. Basen bölgenizi dışarıya doğru çıkartıp, sırtı bükmeden yere paralel olacak şekilde çömelin ve tekrar kalkın.
  • Squat hareketlerini doğru olarak yapıp yapmadığınızdan emin değilseniz, Antrenör eşliğinde çalışabilirsiniz. Pozisyonunuzun doğru olduğundan emin olmak için, hareketleri bir ayna karşısında yapmanızı öneririz.
  • Squat hareketlerini bir müddet yaptıktan sonra, şayet kendinizi hazır hissediyorsanız ağırlık çalışmalarına geçebilirsiniz.

Squat Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Squat hareketleri, daha güzel görünümlü basene sahip olmanıza katkı sağlayacak bir spordur. Buna karşın squat yapmaya karar verdiyseniz, Antrenör yardımı almanızı öneririz. Squat hareketleri yaparken, özellikle sırt veya bel rahatsızlığı olan bireylerin oldukça dikkatli davranmaları gerekir. Bu doğrultuda uzman bir hocadan yardım almak, hareketlerin hem daha doğru hem de daha etkili bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Squat yapmanın faydaları ise şunlardır;

  • Squat yapmak; kalça, karın ve bacak kaslarını forma sokar, vücudun daha fit bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
  • Özellikle gevşek ve sarkık kalça bölgesini daha formda ve sıkı bir hale getirmek, squat ile mümkündür. Bunun yanı sıra; karın ve bacak kaslarını sıkılaştırır, vücuttaki tüm kasları çalıştırır.
  • Bildiğiniz üzere, günlük yaşamda birçok eylemin yapılması için bacaklara ihtiyaç duyulur. Şayet bacak kasları iyi gelişmemişse, bu eylemleri yaparken ve özellikle eğilip kalkarken vücudumuz hem zorlanır, hem de çabuk yorulur. Bu tür durumların önlenmesi adına fazlasıyla yararlı bir spor olan squat, ayrıca günlük işlerde kişinin daha rahat hareket etmesini sağlar.
  • Spor, yağ yakmak açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı, bilhassa kas kütlesini arttıran squat sporu, yağ yakmayı da hızlandırır ve daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bütün vücut kaslarını harekete geçiren squat, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur.
  • Squat hareketleri, günün herhangi bir zamanında ve istenen her yerde yapılabilir.

Squat Programı Nasıl Olmalıdır?

Squat yapmaya başlamak ve bunu sürdürmek, ciddiyet gerektiren bir iştir. Squat hareketleri, kişinin tek başına yapabileceği bir antrenman türü olarak da nitelendirilebilir. Bundan dolayı zaman kaybetmeden squat egzersizlerine başlayabilirsiniz. Özellikle kardiyo egzersiz programlarının vazgeçilmezi olan squat hareketleri, sağlık açısından da çok faydalıdır. Yalnızca bacak bölgelerine değil, vücudun her bölgesine olumlu etkileri vardır. Bilhassa bacak kaslarını çalıştırmak, büyüme hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olur ve bu sayede kol, kanat kası gibi vücuttaki diğer kasların da gelişmesini sağlar. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin birçoğu, bütün kasları çalıştırırken bacak kaslarını ihmal ederler. Bu, çok yanlış bir uygulamadır ve bacak çalışmalarına kesinlikle önem verilmelidir, hatta bacak kaslarına yönelik çalışılan günlerde, diğer kas grupları çalıştırılmamalıdır.

Sadece bacak kaslarına yönelik çalışmaların yapıldığı günlerin bir sonraki günü, dinlenmeye ayırılmalıdır. Bu şekilde yapılan çalışma sisteminin amacı ise, bacakların daha iyi gelişmesini sağlamaktır. Squat, kilo vermek isteyen bireylerin de mutlaka yapmaları gereken bir spordur. Kas kütlesini harekete geçirip kan dolaşımını arttıran ve nabzı hızlandıran bu spor dalı, yağ yakmayı hızlandırarak kilo verme sürecini kısaltır. Bunun yanı sıra, kalça ve bacak bölgelerinde biriken yağların süratli bir şekilde yakılmasını sağlar. Squat hareketlerini sistemli ve doğru olarak yapan bir bayanda selülit oluşma ihtimali neredeyse hiç yoktur. Bacaklarınızda selülite benzer bir görünüm mevcutsa, düzenli olarak yapılan Squat hareketlerinden sonra bu sorunu da çözmeniz mümkündür.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir