Spor-Egzersiz

Spor Sadece Zayıflamak İçin Değildir

  | 

Spor Sadece Zayıflamak İçin Değildir

Spor ve egzersiz programları genellik vücudu forma sokmak adına tercih edilmekte, sporun enerji ve sağlık kaynağı olduğu çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Bunun en büyük kanıtı ise, kişilerin ideal kilolarına ulaştıklarında sporu terk etmeleri olmaktadır. Ülkemizde bu konu ile ilgili bilinçlendirmelere ihtiyaç bulunmaktadır. İnsanların sporu, hareket etmeyi ve sağlıklı olmayı bir alışkanlık haline getirmeleri için yapılacak bilinçlendirmeler sayesinde bu mantığı aşmamız mümkün olabilecektir.

                                           

 Daha Temiz Bir Kan Ve daha Sağlıklı Organlar

Egzersizin vücuda faylarından bir tanesi ve belki de en öneli, kanın oksijen miktarını artırmasıdır. Oksijen tüketiminizin artması, tüm doku ver organlarınızın daha fazla ve etkili bir şekilde beslenmesini sağlar. Kalbinizin oksijen ile beslenmesi, kal krizi riskini büyük oranda düşürür. İyi bir egzersiz programı ile birlikte cildinizin ışıldamaya başladığını görebilirsiniz. Kanınız iyi bir şekilde oksijenlenip temizlendiğinden, kandaki mikroplardan kaynaklanan çeşitli alerjik cilt hastalıklarınızın ve aknelerin çabucak iyileştirdiğini de görebilirsiniz.

Ruhsal Değişimin Temeli Spor

Doğada yapacağınız bir yürüyüş ya da rahatlama egzersizleri sizi psikolojik açıdan rahatlatacak ve daha mutlu bir insan haline getirecektir. Spor yapmayı kafada büyütmemek gerekir. Yarım saatlik bir sabah yürüyüşü de spordur. Vücudunuzun en dingin olduğu sabahın erken saatlerinde yapacağınız park yürüyüşü, çok büyük bir şey gibi görünmese de kısa sürede depresif ruh halinizden kurtulmanızı ve kendinizi daha normal ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Spor Yapmak Diyabet Riskini Azaltır

Spor yapmanın faydaları arasında yer alan bir diğer konu, diyabet riskinin önlenmesidir. Diyabet kandaki insülün ve glukagon hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanmaktadır ve bilindiği üzere kişilerin bu hastalığa sonradan yakalanabilmeleri de söz konusudur her gün düzenli yapacağınız spor, enerji metabolizmanızı kontrol altında tutan hormonların seviyelerini düzenler.

Artık Kendinize Ayırdığınız Bir Zaman Var 

Düzenli spor yapmak ayrıca kendinize ayırdığınız zamanı da artıracaktır. Kendinizde ilgilenmeye başlamanız durumunda, çok kısa sürede, fiziksel yönden değiştiğinizi hissetmeye başlarsınız. Vücudunuzu rahatlatacak egzersizler ve yürüyüşler ile aynı zamanda kısa sürede form kazanmanız mümkün olacağından soyut ve somut anlamda bir öz güven kazanmanız da mümkün olabilecektir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir