Sağlık

Somon Balığının Mucizevî Faydasını Biliyor musunuz?

  | 

Somon Balığının Mucizevî Faydasını Biliyor musunuz?

Somon balığı tatlı ve tuzlu suda yaşayan bir balık türüdür. O muhteşem rengi ve enfes lezzetini yiyenler çok iyi bilir. Somon balığı çok yağlı bir balık olduğu için genellikle ızgara yapılarak kalabalık akşam yemeklerin vazgeçilmezlerindendir. Somon balığı omega3 yağı bakımından en zengin balık türüdür. Hamilelik döneminde, çocukların ve yaşlıların bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Kalp, beyin, kemik gelişimi ve göz gibi organlarımız için birçok faydası vardır.

Hamilelikte Somon Balığının Faydaları

Hamilelik döneminde anne adayıyiyip, içtiklerine daha fazla dikkat etmelidir ki sağlıklı bir bebek dünyayagetirsin. Somon, uskumru, ton ve barbunya gibi balıklar omega3 yağı bakımından çok zengin olduğu için haftada en az iki öğün tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda balığı fazla tüketen hamilelerin düşük riskinin daha az olduğu kanıtlanmıştır. Bol miktarda protein bulundurduğundan bebeklerin kemik yapısının gelişimi için anneler, bebeklerine katı yiyecekler yedirmeye geçtikleri zaman ızgara ve buğulama yaparak vermelidir. Bebeğin öğrenme yetisini de arttırdığı için hamileler bolca tüketmelidir. Yapılan araştırmalarda balığı çok tüketen annelerin bebeklerinin, hem zeki hemde atak oldukları açıklanmıştır.Kemik gelişimi için küçük kılçıklar yenilerek kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında somon balığı tüketilmelidir.

Kalp Dostu Somon Balığı

Balıkların hepsi yararlıdır fakat omega3 bakımından en zengin olan somon balığı, kalbin dostudur. Agregasyon önleyici ve damar genişletici özelliğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarından korunmak için sıklıkla tüketilmelidir. Somon balığının içinde bulunan yağ asiti, beyinde bulunan sinir hücrelerinin gelişimini arttırarak Alzheimer ve bunama riskini azaltır.Şeker hastaları, felç riski ve kalp hastalıklarından korunmak için bol bol somon balığı yemelidir.Yapılan araştırmalarda, balığı çok tüketen bireylerin ciltlerinde, daha az kırışık ve yıpranma olduğu görülmüştür.Özellikle somon gibi omega3 bakımından zengin olan balıklarda,yüksek miktarda E,A,B2,B3,B12 vitaminleri bulunur. Fosfor, kalsiyum, folikasit, selenyum, sodyumiçerir. Görmeyigüçlendirir, zihnin zinde kalmasına yardımcı olur, astım hastalığı riskini ve dikkat eksikliğini azaltır, kalp ritmini düzenler, çocukların büyüme ve gelişiminde oldukça etkilidir. En önemliside sağlıklı yaşamamıza büyük katkı sağlar.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir