Diyet

Şok Diyet Nedir?

  | 

Şok Diyet Nedir?

Şok diyet, hemen zayıflamak isteyenlerin ya da aşırı kilodan rahatsız olup bir an önce vermek isteyenlerin uyguladığı bir diyet yöntemidir. Bu yöntem de hızlı bir diyet listesi uygulanır ve bol bol su içmek önerilir. 5 günlük şok diyeti ele alacak olursak, ilk gün neredeyse sadece haşlanmış patates yenir ve bundan sonra ki günler sadece sebze ağırlıklıdır. Bu diyetin kilo verdirmesi gibi birçok rahatsızlığı ve hastalığı beraber de getirebilir.

Şok Diyetinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Hızlı kilo vermek için uygulananların aksine şok diyeti sizin günlük kalori almanızı engeller. Bu tür diyetler sağlıksızdır. Bu diyette birçok yöntem vardır ve şok diyeti kalorinin nerdeyse yarıdan daha az alınması öneriliyor, bu sebepten dolayı birçok rahatsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Hiçbir beslenme uzmanı bu diyeti kolay kolay sunmaz. Eğer zayıflamak istiyorsanız son deneyeceğiniz şok diyeti bile olmasın. Sizi cildiniz de bozukluklar ve hastalıklara itebilir. Normal bir diyette hem vücudunuzda ki yağ oranı yaktığınız gibi hem de formda bir vücudunuz olur. Şok diyeti bunun tam aksine kasları eritir ve vücudunuzun direnç oranı azalır. Bu sebeplerden dolayı şok diyeti zararlıdır.

  • Bir anda kaloriyi kesmeniz ve sağlıklı beslenmemeniz, karaciğerdeki depolara zarar verecek ve bunun neticesinde karaciğer yağlanması ile karşılaşabilirsiniz.
  • Metabolizmanızın yavaşlamasına yol açar ve metabolizmanın yavaşlaması sizin kilo almamak için ve verdiğiniz kiloyu koruyabilmek için kalori az almanız ve bu diyete sürekli ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.
  • Şok diyetini bıraktıktan sonra, metabolizmanın yavaşlama sebebinden dolayı diyeti bıraktıktan sonra vücut tekrar kilo almaya başlayacaktır ve tekrar kurtulmak için yine şok diyeti yapmanız sizin yaşamınızı etkileyecektir.

 

  • Şok diyetinde yakılan yağ oranı kas oranına göre azdır ve bu da sizin kiloyu kaslarınızdan verdiğiniz anlamına gelir ve şok diyetinden sonra daha fazla yağ oranına sahip olabilirsiniz.
  • Sürekli yapılan şok diyetinden dolayı bünyenizde küçülen ve büyüyen mikro dokular vardır bir süre sonra tahrip olarak kalp hastalıklarına ve nefes darlığına yol açar.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir