Cilt Bakımı

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

  | 

Tıp dilinde akne olarak bilinen sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorunu sadece genç bireylerin değil daha küçük yaştaki çocukları ve orta yaş bireylerini de rahatsız etmektedir. Sivilce kızarıklığı yağ bezlerinin daha yoğun olduğu, sırt, göğüs ve yüzde meydana gelir. Androjen hormonunun ergenlik döneminde daha fazla salgılanması sonucu ergenlik dönemindeki bireyler için sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı hassas bir anlam taşımaktadır.

Sivilce kızarıklığı her yaştaki bireyler için devamlı sorun olma özelliğini korumuştur. Genellikle sivilce kızarıklığı önemli bir toplantınız veya buluşma öncesi birçok birey için dayanılmaz bir görüntü haline gelme özelliği taşır.

Peki, sivilce kızarıklığı nasıl geçer? Veya sivilce kızarıklığını nasıl acil bir şekilde en aza indirebiliriz? Acil müdahale etmeniz gereken zamanlarınız olmuştur. Bunun için herkesin evinde bulunan, anında tedaviden cevap alacağınız bir yöntem olan buz tedavisidir. Bir parça buz alarak sivilce kızarıklığı olan bölgeye fazla bastırmadan soğuk tedavi uygulayın. Buz ile 15 dakikalık bir masaj birinci seansta istenilen sonucu alamadı iseniz sağladıysa 5 dakika bekleyip 15 dakikalık ikinci seansı uygulayın. Sivilce kızarıklığı o bölgedeki kan hareketinden meydana gelir. Buz parçası ile yapacağınız tedavide sivilce kızarıklığına sebep olan kan hareketi yavaşlayacağından ötürü kızarıklık kısmi olarak kaybolacaktır.

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorusunun diğer ve en önemli cevaplarından bir tanesi kendi evinizde hazırladığınız karışımdır. Öncelikler sivilce kızarıklığını bertaraf etmek için doğal olan hiçbir madde karıştırılmadan satılan kil. Kırsal kesimdeki insanların doğal kile ulaşması biraz daha kolaydır. Karışımı yapacak olduğumun kaba kil toprağımızı döküyoruz, ardından sivilce kızarıklığının baş düşmanlarından, birçok kozmetik firmasının cilt ürünlerinde kullandığı madde olan salisilik asit ilave ediyoruz, bu asidi nerde bulacağım diye fazla düşünmenize gerek yok bildiğimiz aspirinin içinde bu madde zaten var. Bu yüzden kil toprağımızın içine bir adet aspirin atıyoruz. Ardından ince kabuklu bir adet limonun suyunu çıkartarak elde ettiğimiz suyu da bu karışımın içine döküyoruz. Ardından yarım adet salatalığımızı yine yarışım üzerine rendeliyoruz. Sivilce kızarıklığı gidericimiz olan karışımı elimizle iyice yoğurmaya başlıyoruz, elde ettiğimiz kıvam yüzümüzden akmayacak hale genele kadar iyice malzemeleri birbiri içinde kaybediyoruz. Sivilce kızarıklığı giderici karışımımız hazır hale gelince buzdolabına koyarak soğumasını bekliyoruz. 1 saat kadar dolapta bekleyen karışımımızı sivilce kızarıklığı olan bölgeye uygulamadan önce yüzümüzü, cildimizi çok kurutmayan aynı zamanda cildimizi aşırı nemlendirmeyecek bir sabunla iyice yıkıyoruz. Yüzümüzü yıkadıktan sonra sivilce kızarıklığı önleyici ve giderici karışımımızı cildimize çok ince ve çok kalın olmayacak bir tabaka halince masaj yaparak uyguluyoruz. Uygulama işlemi bitince sivilce kızarıklığı önleyici ve giderici karşımın cildimizde kuruması için yarım saat bekliyoruz. Cildimizde yavaş yavaş kuruyan sivilce kızarıklığı giderici karışımımızı soğuk su ile cildimizden yavaş hareketlerle temizliyoruz.

Sivilce kızarıklığı önleyici ve geçirici bu karışım birçok kozmetik firmasının hoşuna gitmeyecek bir karışımdır. Dikkat ederseniz birçok cilt uzmanı kimyasal cilt maskelerini önermez. Hangi cilt maskesini alırsanız alın ya içeriğinde aspirinde bulunan maddeleri görürsünüz ya da içeriğinde mutlaka kil vardır. Kozmetik firmaları doğada bulunan ya da elimizin altında kolayca bulabileceğimiz malzemeleri bir araya getirerek çok büyük bir buluş gibi ya da sivilce kızarıklığı önleyici mucize gibi bize sunmaktadırlar.

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorusu ile fazla vakit geçirmemek için, cildinizin temizliğine özen gösterin, sivilce kıl kökü veya yağ bezi iltihabıdır. Soframızdan sarımsağı eksik etmememiz bile bu tür iltihaplar ve bunların sonucu olan sivilce kızarıklığı tamamen olmasa da büyük oranda sorun olmaktan çıkacaktır. Ergenlik döneminde kişisel temizliğiniz ne kadar düzenli ve özenli olurda hayatınızın geri kalan kısmına da etki etmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir