Sağlık

Şişkinlik Nedir

  | 

Şişkinlik Nedir

Şişkinlik toplumda sık karşılaşılan ve insanların hayatını zora sokan bir durumdur. Gün içinde tüketilen gıdaların midede şişkinlik yapması, hareketlerde kısıtlanma, midede ağrı ve yanma yapar. Şişkinlik bazen bir hastalık belirtisi de olsa, genellikle günlük yaşantıdan dolayı karşılaşılan bir problemdir. Stres, hareketsizlik, doğru beslenmeme, sıvı tüketiminin az olması,bağırsak sorunları şişkinliğe neden olabilir. Hızlı ve konuşarak yenen yemeklerde hava yutma olasılığı yüksek olduğundan yiyecekleri tam çiğnemeden yutmaya neden olabilir. Bu da yiyeceklerin tam öğütülmeden kalın bağırsağa geçmesine ve şişkinliğe neden olur.

Şişkinlik Yapan Yiyecekler Nelerdir

Şişkinlik yapan yiyeceklerden bazıları; bakla, fasulye, soya fasulyesi, bezelye gibi baklagillerdir. Ayrıca karnabahar, lahana, kavun, elma, erik, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali, armut, kabak, turp, soğan, brokoli, lahana türleri, karnabahar, salatalık, kuşkonmaz, enginar, patates, şalgam gibi sebze meyvelerde şişkinliğe sebep olur. Kızartılmış gıdalar, yağlı yiyecekler, kremalı, soslu gıdalar, şekersiz sakız, tam tahıllı ekmek, yumurta, soda, süt, dondurma, biradır. Bu yiyecekleri öncelikle doğru tüketmek şayet mide rahatsızlığı varsa doktor önerilerine göre tüketmek gerekir.

Şişkinlik Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Şişkinlik olmaması için küçük porsiyonlarla sık ve çok çiğneyerek yemek yiyin, yemek yerken dik oturun.Midenin baskılanması rahat öğütülmeyi engeller. Karbonhidratlı içeceklerden uzak durun.Yağlı yiyecekler sindirimi yavaşlattığından çok tüketmemeye çalışın.İşlenmiş gıdalardan uzak durun, taze sebze ve meyve tüketin;bağırsakların çalışması için spor yapın. Şişkinliğe neden olduğunu bildiğiniz yiyecekleri bu sorununuz geçene kadar bir süre tüketmemeye özen gösterin.Sorununuz geçtikten sonra yiyecekleri doğru pişirme teknikleri kullanarak pişirerek yiyin. Ayrıca yemeklerden sonra içilen ıhlamur ya da nane çayı da hazımsızlığa ve şişkinliğe iyi gelmektedir. Ayrıca birçok mide rahatsızlığı şişkinliğe neden olabilmektedir. Uzun süren şişkinliklerde hemen bir doktora başvurmak gerekir. Ülser, RefküKolit,gibi mide rahatsızlıkları şişkinliğe neden olur. Özellikle Kolit gibi oldukça ciddi bir hastalıktan kaynaklanan şişkinliklerin kısa süre içinde tedavi edilmesi önemlidir. Yoğun stres ve hareket azlığına bağlı olarak sık sık şişkinliğe sebep olan kolit, perhiz uygulanmadığında oldukça ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir