Sağlık

Sigaranın Cilt Üzerindeki Zararları!

  | 

Sigaranın Cilt Üzerindeki Zararları!

Artık günümüzde sigara kullanmayan kadın; nerdeyse yok denecek kadar az bir orana sahip. Sigaranın kötü bir alışkanlık olmasını bile bile içmekten de geri kalınmıyor. Eğer cildinize önem veren ve bu arada sigara içen biriyseniz; öncelikle bırakmayı deneyerek cildinize iyilik yapabilirsiniz. Bedensel sağlığımız açısından da oldukça kötü etkileri olduğunu da biliyoruz.

Sigara cildin erken yaşlanmasına ve yaşlılık lekelerinin erken ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal maddeler cilt üzerinde deformasyon oluşmasını sağlayarak cildin sağlıklı olan rengini de bozmaktadır.

Sigaranın Zarar  Veren Yönleri

Sigara kullanmak; saçlar üzerinde de kötü etkiye neden olmaktadır. Özellikle kötü kokmasına bunun yanında sararma olmasına neden olur. Sigara kokusu cilde siner ve kokusuyla rahatsız eder.

Yüzün renk değiştirmesine ve sararmasına neden olarak daha sağlıksız bir görünüm oluşmasına etki eder. Hatta ciltte gittikçe çoğalan lekeler oluşmasını da sağlamaktadır. Özellikle; ellerin erken kırışmasına en büyük etken sigara dumanıdır. Cildin yorgun ve daha yaşlı görünmesiyle etkisini de daha da fazla ortaya çıkarmaktadır.

Sigara kullanmak ayrıca; tırnaklarda sararmalara neden olur ve bu sararmalar kalıcı olarak derinin altına kadar işlemektedir. Sararmanın olmasıyla açık renk ojeleri kullanmanız halinde kötü bir fark oluştuğunu göreceksiniz.

Sigara İle Güzelliğinizi Bozmayın

Sigara el, yüz, boyun gibi direkt etkilenen bölgelerde cildin incelmesine ve bu nedenle sarkmalara dahi neden olmaktadır. Yapılan makyajın dahi; etkisini azaltmadığını göreceksiniz. Üzerinde oluşan sisli tabaka ile her gün temizleseniz bile; derinin altında sinen nikotinin etkisi bir türlü geçmeyecektir. Çünkü sigara cildin tazeliğini yok eder yaşlanmasını sağlar. Güneşten daha fazla cilde zarar verdiği; uzmanlar tarafından belirtilmektedir. O nedenle sağlıklı ve canlı bir cildiniz olsun istiyorsanız sigarayı bırakmaktan başka bir yolunuz yok!

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir