Estetik

Selülit Olmaması İçin Bu Gıdalardan Uzak Durun!!

  | 

Selülit Yapan Gıdalar

   Her kadının en korkulu rüyaları arasında selülit oluşumları yer alır. En bilindik şekli ile cilt üzerinde oluşan portakal kabuğu oluşumlarıdır. Sorun oluştuktan sonra selülitleri yok etmek çok daha zor olmakta bu nedenle sorunun kaynağına inerek engellemeye çalışmak çok daha mantıklı olmaktadır. Genel olarak Selülit yapan gıdalar bulunmakta, bu gıdalardan uzak durmak sorunun oluşumunu engellemek açısından çok önemlidir. Selülit esas olarak bir cilt sorunu olmamakta ve genel olarak kadınlarda görülmektedir.

Bu sorunun erkeklerde oluşmamasının ana nedeni ise yağ hücreleri dokularının farklı olmasıdır. Erkeklerde yağ hücreleri dikdörtgen olurken, kadınlarda ise üçgen olmakta ve karşılaştırıldığında kadınlardaki yap oranı erkeklerdekinden fazla olmaktadır. Bu nedenle kadınlar her zaman için daha hızlı deforme olan vücut yapılarına sahiptirler.Selülit Yapan Gıdalar

Selülit Yapan Yiyecekler

Beslenme tablosunda yapılacak radikal değişiklikler selülit oluşumuna engel olabilecektir. Özellikle sigara alışkanlığı ve kahve tiryakileri bu alanda kötü haberler karşı karşıya olacak, çünkü selülit oluşumlarında en etkili iki seçenek olan sigara ve kahve, en çok etki eden besinlerdir. Bunların dışında Selülit yapan gıdalar arasında yağ, tuz, şeker üçlemesi hızlı kilo aldıran etkenler arasında yer alır. Hamur işleri, çikolata, bakliyat, yapay tatlandırıcı, patates, çeşitli besin destekleri, renklendiriciler, elma, patates, havuç, kızartma gibi besinlerde en çok selülit oluşumunu destekleyen gıdalar arasında yer alır. Özellikle patates, bakliyatlar ve elma, havuç gibi meyveler vücut içerisinde bu sorunların oluşumunu en fazla destekleyen seçenekler olmaktadır.

Selülitlerden uzak durmaya karar verdiğiniz anda bu kısımda sayılan besinlerden özellikle uzak durulmalıdır. İçecekler olarak ise kahve kreması, kahve, kola, alkol, siyah çay, enerji içeceği bu olumsuzluklara neden olan kullanımlar arasında sayılabilir. Ancak her şeyin azı karar, çoğu zarar; deyimince kahve olarak günde bir fincan türk kahvesi ya da sade kahve tercihlerinin herhangi bir zararı olmayacaktır. Sıvı ihtiyaçlarınızı karşılarken ise limon su kullanmakta önemli olmakta ve her gün düzenli olarak tüketeceğiniz yağ yakıcı çaylardan 4 fincana kadar tüketmenizde herhangi sakınca olmayacaktır.Selülit Yapan Gıdalar

Bunların yanında egzersizinde atlanmaması gereklidir. Selülit oluşumlarının en önemli nedenleri arasında hareketsizlik ve aşırı, hızlı kilo alma durumları bulunur. Bu durumların oluşmaması adına Selülit yapan gıdalardan uzak durmak, aynı zamanda kilo aldırıcı gıdalardan uzak durmak anlamına gelecektir. Selülitler oluşmuş ise bu aşamadan sonra azaltarak yok etmek üzerinde durmalısınız. Bu nedenle farklı spor dalları kullanılabilir. Bunlar arasında en çok önerilen yürüyüş olmakta ve hafta 3 ya da 4 kez yarım saat olmak üzere yürüyüşler yapmak zinde bir vücut için etkili olacaktır. Bunların yanında yüzme, Paten kayma, bisiklet sürme de bu alanda önemli ve etkili sporlar arasında yer alır.

Kadınların vazgeçmediği yüksek topuklu ayakkabılar ise selülit oluşumunda en çok etki eden kullanımlar arasındadır. Bunların yanında fazla güneşte kalmak selülit oluşumlarında etkilidir. Güneşli yaz aylarında güneş koruyucunuz olmadan dışarı çıkmamalısınız. Selülit oluşmadan önce alacağınız önlemler sayesinde bu etkilere maruz kalmaktan korunabilirsiniz. Bu yazıda yer alan besinlerden ve içeceklerden uzak durarak, ek olarak düzenli spor yaparak bu etkilerden uzak kalabilirsiniz.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir