Sağlık

Şeftalinin Faydaları

  | 

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan, sulu ve leziz olmasıyla bir çok kişi tarafından tercih edilen şeftalinin pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Şeftalinin Faydalarından bahsedeceğiz.

Cilt Sağlığını Destekler

Cilt sağlığı açısından ihtiyaç duyulan A ve C vitaminlerini barındıran şeftali sağlığınızın en büyük destekçilerinden olacaktır. A vitamini cildin nem bakımından zenginleşmesini ve böylelikle hem daha yumuşak hem de daha esnek bir cilde kavuşmanıza katkı sağlar. C vitamini ise cildiniz de meydana gelebilecek olan serbest radikal hasarın etkilerini minimum seviyeye indirgeyen önemli bir antioksidandır.

 

Günde 1 tane şeftali yiyerek cildinizin güzelliğini rahatlıkla koruma altına alabilirsiniz.

Kilonuzu Korumanıza Yardımcı Olur

Şeftali yağsız bir meyvedir. Şeftalinin içerisinde yaklaşık olarak 69 kalori mevcuttur. Şeftalinin içerisinde barınmakta da olan yüksek seviyede ki şeker ise doğaldır ve sağlığınız açısından bir sakıncası olmadığı söylenir. Eğer kilo vermek gibi bir gayeniz var ise yapay ürünlerden ziyade doğal olan şeftaliyi seçmenizi öneriyoruz.

Kanseri Önler

Kanserli hücrelerin büyümesini engellemeye katkı sağlayan antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan şeftali; kolon, ağız ve akciğer kanserlerine karşı savunma sağlaması ile göze çarpmaktadır.

Yüksek Kolesterolü Kontrol Eder

Şeftali tüketimi yüksek kolesterolün ve kalp rahatsızlığına neden olabilecek sorunların üstesinden gelebilme de sizlere çok büyük katkılar sağlayacaktır. Şeftali içinde barındırmış olduğu beta-karoten bakımından kan dolaşımındaki kolesterol düzeyinin indirgenmesinde yardımcı olacaktır.

Sinir Sistemi ve Şeftali

Şeftalinin yapısındaki magnezyum stres ve aksiyetenin engellenmesinde ve sinir sisteminin sakin olmasında katkı sağlar. Magnezyum eksikliği sonucunda merkezi sinir sisteminin işlevleri zarar görebilir. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için bol bol şeftali tüketimi gerçekleştirmeniz de fayda var.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir