Yağlar

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

  | 

Çok önemli bir bitki olan Sarı kantaron bitkisi özellikle depresyon tedavilerinde ve strese bağlı hastalıklarda etkili olduğu bilinmektedir. Onun yağı olan Sarı kantaron yağı ise romatizma hastalıkları ve vücuttaki yara ve yanık tedavisinde şifa kaynağı olarak bilinmektedir.


Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Sarı kantaron yağı sayesinde romatizmal rahatsızlıklar, sırt, bel ve adele (kas) ağrılarının iyileştirilebilir olduğu bilinmektedir. Vücutta açılan yaraların ve yanıkların tedavisinde de yine sarı kantaron yağı kullanılır. Pürüzlü yüz ciltlerinde bakım toniği, güzelleştirici olarakda kullanılabilir. Güneş yanığı tedavisinde şifalıdır. Bebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir.Bebeklerin karın ağrılarında sarı kantaron yağını masaj şeklinde uygulayın.

 

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Bu yağın yapımı için (Sarı kantaron yağı yapımı için) sarı kantaron çiçekleri toplandıktan sonra hafif bir şekilde ezilir. 250 gr. kadar bitki bir kavanoza konur ve üzerine iki çay bardağı zeytinyağı eklendikten sonra, kavanoz 5 gün kapağı açık şekilde güneşte bekletilir. Daha sonra kavanozun kapağı kapatılır ve 1 ay bu şekilde güneşte bekletilir. Bu süre sonunda sarı kantaronlar ve sarı kantoron yağı bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla süzülür. Hazırlanan sarı kantaron yağı serin bir ortamda koyu renkli şişelerde bekletilir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağı vücuda masaj yolu ile  uygulanır. Ayrıca yara,yanık ve pişiklerde üstüne sürülür.Sarı kantaron yağı içilmez bunuda hatırlatmak istiyoruz. Bir başka şifalı yazımızda görüşmek üzere 🙂

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir