Beslenme

Salatanın Faydaları ve Kalori Miktarı

  | 

Salatanın Faydaları ve Kalori Miktarı

Salata, birçok çeşidi bulunan, genel anlamda meyve ya ada sebzelerden meydana gelen karışımlar olarak ifade edilmektedir. Bir diğer tabiri ile de yemeklere eşlik eden, sade veya yoğurt ya da özel soslar dökülerek hazırlanan yiyecek çeşidi olarak da bilinmektedir.

 

yesil-salata

Salatanın Faydaları

Sağlıklı beslenme konusunda vazgeçilmez yiyecekler arasında bulunan salatalar, tokluk hissini arttırmakta ve bu neden ile ana yemek tüketimini azaltmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan besinlerin mineral ve vitamin zenginliği de önemli bir yere sahiptir. Dikkat edilecek en önemli husus, kullanılan sebze çeşitlerinin mevsiminde tüketilmesidir. Kış aylarında özellik ile turp, havuç ve ıspanak gibi sebzeler ön plana çıkar iken, yaz aylarında ise biber, salatalık ve domates gibi besin çeşitleri ön plana çıkmaktadır.

Özellik ile A vitamini açısından zengin konumda bulunan sarı ve yeşil renkli sebze ve meyvelerin kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu bilinmektedir. Turunçgiller ve limon ile roka, tere ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ise, kanserojenleri etkisiz hale getiren C vitamini depolarıdır. Yeşil yapraklı sebzelerin kemik sağlığı ve gelişimi için gerekli olan kalsiyum zenginliği ile salatanın önemi daha da artmaktadır.

 

salata-tarifi(1)

Salata Kaç Kaloridir?

İçerisine ilave edilen yağ oranına bağlı bir şekilde salata kalorisinde değişiklikler gözlenmektedir. Lif, folikasit, C ve A vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan salatalar, özellik ile kilo kontrolünde etkili olan besin çeşitleri arasında yer almaktadır. 100 gr orta bir porsiyon salatada 87 kalori bulunmaktadır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir