Beslenme

Sağlıklı Beslenme

  | 

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlamak için gıda öğelerinden olan yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli olacak şekilde almalıyız. Vücudumuzun tüm gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlış bir davranıştır. Düzenli beslenerek mineraller, vitaminler ve lifler gibi önem teşkil eden gıda maddelerinden de almış oluruz.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Doymuş yağ oranı yüksek besinleri daha az tüketmeniz gerekmektedir. Yeterli miktarda doymamış yağ (ay çiçek, mısır özü, soya, fındık, zeytinyağı )  almaya özen gösterin. Yarım yağdan oluşan süt ve yağsız yoğurt tüketmeye özen gösterin. Yağlı kırmızı et yerine yağsız et seçip, kuru baklagiller, balık ve tavuk tercih ediniz. Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme veya ızgara pişirme yöntemlerini deneyip pişirirseniz yemeğe eklenecek yağı da azaltmış olursunuz.

Güne kahvaltı yaparak başlayın. Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün 3 ara öğün olarak bölün ve sık beslenin. Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri de meyvelerdir.  Düzensiz ve kötü beslenme yenileme sistemini aksatır. Bu nedenden dolayı düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

Sağlıklı Beslenmenin Yararları

Sağlıklı yaşam için beslenmenin birçok yararı vardır. Bunlar;

  • Şişmanlık riskini azaltır.
  • Stres azaltılmada yardımcı olur.
  • Birtakım hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kişilerin kendilerine yönelik olan güven duyumunu daha fazla, çevresiyle uyumunu daha iyi, ruhsal sağlıklarını daha iyi ve dengeli hale getirir.
  • Yetişkinlik döneminde ve yaşlılık döneminde olabilecek kemik bozuklukları ve kalıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Sağlıklı Beslenme İçin Uyulması Gereken Kurallar

Açlıktan ve fazla besinden kaçınıp yeterli ve dengeli beslenin. Yediğiniz ve içtiğiniz yiyeceklerin mikroplar ve kimyasal maddelerden arındırılmış olmasına mutlaka özen gösterin. Daha çok posalı yiyecekleri tercih edin. Hareketsizlikten kaçınıp her gün düzenli egzersizler yapın. Günlük saf şeker üretiminizi azaltmaya çalışın. Alkol ve sigara kullanmayın veya en aza indirin. Öğün atlatmayın günde üç ana öğün tüketin yiyeceklerinizi yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.

Yaşlılıkta Sağlıklı Beslenme

Yaşlı bireyler, yetersiz besin tüketimleri ve beslenme problemleri nedeniyle bütün toplumlarda öncelikli olarak beslenmelerine dikkat etmesi gereken grup içinde yer alır. Yaşlılıkla birlikte oluşan hastalıkların önlenmesinde, geciktirilmesini sağlamada ve tedavi edilmesinde beslenme etkin bir rol oynamaktadır. Yeterli ve düzenli beslenme, işlevsel durumun sürdürülmesi ve sakatlıklardan korunmada önemlidir. Bakım ve tedavi gören yaşlıların uygun beslenme proğramlarına göre beslenmesi, sağlıklı ve kaliteli yaşam için önemlidir.

 

Sağlıklı Beslenme Diyeti Nasıl Olmalıdır

Tek bir besinin mucize gibi sunulması ya da kilo alma gibi olarak görülmesi son derece yanlış bir olaydır. Unutulmamalıdır ki her besin vücudumuz için faydalıdır. Mesele tüketim sıklığını doğru ayarlayabilmektir. Hem diyet yapıp hem de sağlığınızı korumak için öncelikle bol su tüketin, metabolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atıkların atılmasında su elzemdir. Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı 6 gr. ı geçmemelidir. Bir günde en fazla üç yemek kaşığı yağ tüketin. Öğünlerinizi önceden belirleyin ve bol yoğurt ve yarım yağlı süt tüketin.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir