Güzellik

Saç Sağlığı İçin Kullanılması Gereken Ürünler

  | 

Saçlar kadınlar için son derece önemlidir. Çoğu zaman saç bakımına çok yüksek bütçeler harcanır. Banyolar ise farklı saç bakım ürünleri ile doludur. Kokuları, fonksiyonları, ambalajları ve sağladıkları avantajlara göre çeşitlenen ürünler bazen ihtiyaç olmasa da alınır. Şampuanlar, bakım kremleri ve şekillendirici ürünler en çok kullanılan saç bakım ürünleri arasında yer alır. Şampuan kullanılmayan bir saç temizliği düşünülemez. Saçlarında sabun kullanmayı tercih edenler zamanla kepeklenme sorunu ile karşılaşır. Bu sebeple saç tipinize uygun ve kokusundan hoşlandığınız bir şampuanı seçmeniz uygun olacaktır. Güzellik kavramı insanların en büyük zaafı ve beğenilmek her insanın en büyük arzusudur. Kendini her bakımdan daha güzel görmeye çalışan insanlar için saçın önemi çok büyüktür. Saç bakımı özellikle kadınların en çok zaman harcadıkları konudur.
Saç Kozmetikleri
Şampuanlar suyla birleştiği zaman köpürür ve saçları temizlerken aynı zamanda buklelerin belirmesini, elektriklenen saçların yatışmasını veya boyalı saçların korunmasını da sağlar. Saç tellerinde ve kafa derisinde oluşan kirleri temizlerken yağların ve saç kozmetiklerinin oluşturdukları kalıntıların da temizlenmesini sağlar. Kirden arınan saçlar şampuan kullanımı sonrası temiz, parlak ve dolgun görünür. Şampuanlar temizleme aşamasında saçların doğal neminin azalmasına neden olurlar. Saç temizliği sonrasında krem kullanılmazsa saçlar kabarır ve sertleşir. Doğal yağlanma ve saç tellerinde pürüzsüzlük sağlayan kremler saç bakım ürünleri arasında en çok tercih edilenleridir. Dolaşmış saçların kolay taranmasını sağlayan kremler bu sebeple yaşanan kırılmalarında engellenmesini sağlamış olurlar. Kremler hastalanmış ve hasarlı saçları onarmaz. Bu unutulmamalıdır. Krem kullanım sıklığı kişinin saç türü ile alakalıdır. Kadınlarda saç modelinin kişilik ile doğrudan bağlantılı olduğu tespit edilmiş bir gerçektir.Şekillendirici Ürünler
Saçlarımıza istediğimiz şekli verebilmek için saç şekillendirici ürünler kullanılır. Saç uygulanan ürünler saçın tarandığı şekilde kalmasını sağlar. Saç köpükleri, jöleler, saç spreyleri, bukle ve kıvrım artırıcılar bu gruba dâhil ürünlerdir. Bu ürünler arasında hafif olanlar olduğu gibi jöle daha sert bir görünüm sağlar. Anlık şekillendirilmelerde kullanılan çeşitlerin yanı sıra saç kurutma esnasında kullanılanlar da vardır. Çok çeşitli saç şekillendirici ürün olduğu için saç tipine ve ihtiyaca uygun ürün seçmek yapılması gereken en doğru şeydir. Yapılan pek çok araştırma ile saç bakımı için faydalı doğal maskeler denenmiş ve başarısı kanıtlanmıştır. Bunlar arasında en çok bilinen malzeme pek çok şeye iyi geldiği gibi saça da canlılık, parlaklık kazandıran zeytinyağı maskesidir. Saç için uygulanan maske malzemeleri arasında bal, yumurta, limon suyu, sirke, çemen tohumu yer almaktadır. Örnek bir saç bakım maskesi uygulaması için 1 yumurtayı köpürtünceye kadar çırpılması, masaj yaparak saça yedirilmesi, bir bone yardımı ile 20 dakika bekletilmesi ve ılık su ve şampuanla yıkanması önerilir. Yumurta ve zeytinyağı ile yapılan bakım maskesinin saçı nemlendirdiği, yumuşattığı ve parlaklık kazandırdığı bilinmektedir. Saç bakım ürünleri hazır olarak alınabileceği gibi tarifte görüldüğü gibi evde de hazırlanabilir.
Saç ve saç derisinin temizliği ile başlayan saç bakımı önerileri arasında saçın ılık su ile yıkanması, saçın çık sık yıkanmaması, badem yağı kullanılması, saçın özellikle güneşten korunması, doğal yollarla kurutma yapılması ve yeteri kadar su içilmesi gelmektedir. Pahalı saç bakım ürünleri kullanmadan da saçlarınıza doğru bir bakım uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz döneminde güneş, deniz ve havuzdan olumsuz etkilenen saçların bakım ürünleri ile desteklenmesi ve sağlıklı hale kavuşmalarının sağlanması son derece önemlidir. Sadece kadınların değil erkeklerin de saçlarına gereken özeni göstermesi zamanından erken yaşanacak dökülmelerin önüne geçecektir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir