Şifalı Bitkiler

Reishi Mantar Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  | 

Reishi mantar (Ganoderma Lucidum), Uzak Doğu’da Lingzhi Reishi olarak adlandırılan bir mantar türüdür. Lingzhi, manevi potens otu olarak tanımlanır (Çin’de) ve mucizevi yararları olduğu yönünde birçok bulgu mevcuttur. Reishi mantarı; belli bir sapı olmayan, kırmızı ve düz bir şapkası olan, alt kısmı odacıksız, yumuşak bir mantardır. Buruk bir tadı olan bu mantarın alt kısmı, yaşına göre kahverenginin farklı tonlarında olmaktadır.

Reishi Mantar Nedir, Reishi Mantarın Yapısı, Reishi Mantarın Faydaları, Reishi Mantarın Zararları, Yan Etkileri Nelerdir?

Reishi; nadir olarak bulunabilen ve ılıman iklimlerde yetişen bir mantar türüdür. Ayrıca, ağaç gövdelerinde veya köklerinde gelişir. Gelişimi sırasında herhangi bir gaz molekülüne, kimyevi maddeye ya da sıvıya maruz kalırsa, hücre yapısı bozulur ve bunun sonucunda triterpenlerin oluşumu engellenir. Şayet bu madde oluşmaz ise, Reishi mantarın tüm özelliği kaybolur ve kültür mantarlarından hiçbir farkı kalmaz. Uzun sürede yetişen bu mantar türünün mucizevi etkileri vardır.

Reishi Mantarın Yapısı

Bu mantar türünün kimyasal içeriğinde; ganoderik asit adı verilen triterpenler, çeşitli karbonhidratlar, kumarin, amino grubunda yer alan asitler, doymamış yağ asitleri, ergosterol, alkaloid, vitamin, protein ve mineraller bulunmaktadır. Mantarın etken maddesi Ganoderma Lucidum adı verilen bir maddedir ve bilhassa kanser, karaciğer rahatsızlıkları, hipertansiyon ve artrit gibi hastalıkların tedavisinde besin takviyesi olarak kullanılır. Reishi mantarda bulunan etkili maddelerden biri de polisakkarittir ve bu madde, yüksek tansiyonun düşürülmesi ile bağışıklık sisteminin düzenlenmesine destek olmaktadır. Bunların yanı sıra, ganoderik asit adı verilen madde, karaciğer ve nefes darlığı fonksiyonlarını destekler, histamine bağlı olan alerjilere iyi gelir. Reishi mantar, bunlarla birlikte diğer mantarlarda bulunan bileşikleri de içermektedir.

Reishi Mantarın Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarın en önemli faydalarından biri; dolaşımı gücendirmesi ve kandaki yağ miktarını azaltmasıdır. Yaşa bağlı olarak sinir sisteminde meydana gelen değişiklikler neticesinde mental kapasite düşer, hatırlama ve öğrenme güçlükleri yaşanır. Reishi mantarın sinir sisteminde yarattığı olumlu etkiler ile bu güçlüklerin belirgin düzeyde atlatılması da mümkün olmaktadır. Bu mantarın diğer mucizevi faydaları ise şu şekildedir;

 • Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki yaratır. Bu sayede iştah kaybı ve uyku sorunlarını düzeltir, hafızayı güçlendirir, kişinin enerjisini arttırmaya yardımcı olur.
 • Etkili bir antioksidandır ve değişik sağlık sorunları ile mücadele etmeye katkı sağlar.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı olumlu etkiler inanılmaz düzeydedir. Bazı ilaçlar bağışıklık sistemi rahatsızlıklarında etkisini yitirirken, Reishi mantarın etkisi asla kaybolmaz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve etkili bir adaptojen olması nedeniyle, vücudun çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.
 • Yorgunluk ve halsizlikle mücadele eden reishi mantar, vücudun enerji seviyesini arttırır ve kan basıncını azaltır. Ayrıca solunum sistemi üzerine olan faydaları da azımsanamayacak kadar çoktur ve öksürük, soğuk algınlığı gibi vakalara karşı oldukça etkilidir.
 • Kemoterapi tedavisi gören ve karaciğer rahatsızlıkları bulunan hastalar tarafından kullanılan bir besindir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda, hepatitli 350 hastanın yaklaşık %90’ının reishi mantar tedavisinin ardından gözle görülür bir iyileşme gösterdikleri saptanmıştır.
 • Kemoterapi gören kanser hastalarının reishi mantarı besin takviyesi olarak aldıkları görülmüştür. Yorgunluk ve saç kaybı gibi yan etkileri azalttığı yönünde bulgular da mevcuttur. Ayrıca, kanser tümörlerinin tedavisinde kullanılan koruyucu bir besindir.
 • Organ nakli sırasında, olası bir organ reddi riskini azaltmak amacıyla operasyon sonrası hastalar tarafından tercih edilen bir besindir. Reishi mantarın bu konudaki olumlu etkisi, içeriğinde bulunan lingzhi-8 adlı bir proteinden kaynaklanmaktadır.
 • LDL, yani kötü kolesterol seviyesini düşürmek amacıyla kullanılan bir besindir.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, birçok sağlık sorunlarına karşı önleyici bir besin olarak da kullanılmaktadır. Özellikle düzenli olarak tüketildiğinde sağlıklı bireylerin olası hastalıklara karşı korunmasına önemli derecede katkı sağlayan reishi mantar, uzmanların 30 yaş üzerindeki bireylere sıklıkla önerdiği besinler arasında yer almaktadır. Reishi mantarın şu tıbbi durumlarda oldukça etkili olduğu bilinmektedir;

 • Yüksek tansiyon tedavisini destekler.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Bağışıklık sistemini düzenler ve geliştirir.
 • Hepatit (A, B, C) hastalıklarının tedavisine katkı sağlar.
 • Astım, bronşit ve anksiyete tedavisinde etkili olarak kullanılır.
 • Zihni ve vücudu sakinleştirir, vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kanser ve kardiyovasküler hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 • Bulaşıcı hastalıklara ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Konsantrasyon ve hafıza sorunlarında yardımcı olur.
 • Artrit tedavisinde etkili olarak kullanılır.

Reishi Mantarın Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Reishi mantarın kalıcı bir zararı yoktur, ancak bazı hastalarda bulantı, kusma, saç dökülmesi, boğaz ağrısı, iştah kaybı ve uykusuzluk gibi geçici yan etkiler olabilir. Kan pıhtılaştırıcı ve inceltici ilaç kullanan ve cerrahi müdahaleye girecek olan hastaların tüketmeleri önerilmez. Bunların yanı sıra, reishi mantar veya benzer gıdalara karşı alerjisi olanların aşırı duyarlılık gösterebileceği bilinmelidir. Reishi mantar tüketiminin aşırı duyarlı bireylerde yaratabileceği yan etki, kaşıntılı ve kırmızı deri döküntüsüdür. Ayrıca, ağız ve boğaz bölgesinde kuruluk oluşmasına neden olabilir. Bu mantarın bazı reçeteli ilaçlar ile karışabileceği yönünde bulgular da mevcuttur. Şayet diyabet kontrolü amacıyla kullanılıyorsa, Reishi mantar takviyesi almadan evvel kesinlikle doktora danışılması gerekmektedir, çünkü reishi mantar ve diyabet ilacının birlikte etkileşimi, kan basıncının aşırı düşmesine yol açabilir.

Reishi mantar yüksek tansiyon sorunu olan bazı hastalar için yararlı olabilir, fakat uzun süre kullanıldığında mide kanaması gibi ciddi bir yan etki oluşturabilir. Ayrıca; düşük kan basıncı, kanlı dışkı veya ishal gibi geçici yan etkileri de olabilir. Kan pıhtılaşmasını önleyen antikoagülan ve aspirin kullanan bireyler, kesinlikle reishi mantardan uzak durmalıdır. Bunların yanı sıra, gebe ve emziren kadınlar ile çocukların tüketmesi de önerilmez.

Reishi Mantar Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük olarak tüketilen reishi mantar, kan dolaşımını düzenleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren etkili bir besindir. Bir toksik olmadığı için, günlük olarak tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi görülmez. Düzenli olarak tüketildiğinde, vücuttaki bütün organların normal şekilde işlemesini sağlar ve dengeleyici etki sağlar. Buruk bir tadı olduğu için, tüketilmeden önce kurutulmuş veya taze şekilde toz haline getirilip, suda çözdürüldükten sonra kullanılabilir. Reishi mantar tozunu, çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynattıktan sonra hemen kullanabilirsiniz. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, hemen tüketilmediği takdirde 1 buçuk saat içerisinde etkisini büyük oranda kaybedecektir.

Reishi mantar; çay, sıvı, kapsül ya da tablet olarak ticari amaçlarla piyasada satılmaktadır. İlgili firmaların ne derece güvenli olduklarını araştırmadan, kesinlikle bu ürünleri kullanmayın. Ayrıca, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Üretici firmalar arasında fason olarak faaliyet gösterenler de mevcuttur, bu nedenle kutuların altında bulunan izin numaralarını sorgulamadan ürünü kullanmaktan kaçınınız. Bunların yanı sıra, ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığına emin olun. İlgili üründe reishi mantar bulunması, içeriğinde etken maddenin olduğunu göstermez. Bu mantar türü yalnızca doğal ortamda yetişir ayrıca kültür mantarına benzer bir şekilde şehir binalarının kenarlarında dahi yetişen mantarlar, reishi gibi gelişir ancak etkileri kesinlikle aynı değildir. Son olarak, ticari firmalar tarafından internet sitelerinde reklamı yapılan ve satılan reishi mantar ürünlerini çok iyi araştırmadan kesinlikle kullanmayın.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir