Hastalıklar

Rahim Ağzı Yaraları (Servisit) Nedir?

  | 

Kadınların yarısından fazlasının karşılaştığı ve rahim ağzında yaşadığı bir hastalıktır.Cinsel olarak aktif olan kadınlar buna adaydır. Vajinal akıntı ile kasık ağrısının bir arada oluşmasıyla başka bir hastalıkla beraber mutlaka var olan bir hastalıktır. Servisit; belirti göstermez ancak her hangi bir nedenle muayene sırasında hekim bunu farkedebilir. İltihap içeren bir yaradır. Enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkar ya da bazen travma sonucunda da oluşabilmektedir. Vajinal akıntı, kaşıntı, anormal kanama, yanma, ilişki de ağrı, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı şeklinde belirtiler olabilmektedir.

İlerlemesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Servisitin ilerlemesi durumunda kokulu vajinal akıntıya da neden olmaktadır. Eğer gebelikte bu durum ortaya çıkarsa erken doğum ya da düşük riski oluşturabilmektedir. Bunun yanında doğan bebeklerde akciğer ve göz enfeksiyonları çıkabilmektedir.

Servisit; biyopsi ya da smear testi yapılarak tetkik edilir. Tedavi edilmesi için de; altta yatan nedenin ortaya çıkarılması gereklidir. Eğer enfeksiyon ile oluşmuşsa ona göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Herhangi bir tahriş edici madde ise; kullanılması bırakılarak iyileşebilir. Tedavi edilmesi ise;  yaranın yakılması ile ya da yaranın dondurulması ile sağlanır. Ayrıca lazer ile hücrelerin tahrip edilmesi işlemi uygulanmaktadır.

Rahim Ağzı Yarasından Korunmak İçin

Servisitten korunmak için; sağlıklı bir cinsel ilişkide bulunmak gereklidir. Partnerde gonore var ise bu durum hekim ile görüşülerek önlem alınmalıdır. Servisit belirtilerinden bir kaçı siz de bulunuyorsa mutlaka geciktirmeden bir uzman hekime gitmeniz gerekmektedir. Erken önlem alınması ilerlemesine engel olması açısından önemlidir. Kokulu tampon ya da deodorant gibi vajinayı tahriş edecek ürünler kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Her ne olursa olsun yılda bir kez muayene olmak için Jinekoloğa görünmeniz ve smear testini ve rutin kontrollerinizi yaptırmanız önemli bir gerekliliktir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir