Cilt Bakımı

Rahatlayıcı Etkisiyle Dillere Destan Lavanta Yağı

  | 

Depresyon ve strese karşı oldukça etkili olan lavanta yağı, bitkinin çiçeğinden elde edilir. Masaj ve duş sonrası kişisel bakım ürünü olarak kullanılan lavanta yağı faydaları saymakla bitmez. Adale tutulmalarına da iyi gelen yağ, ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Uygulama sonrası bölgenin sıcak tutulması kullanım etkilerini artıracaktır. Parfüm üretiminde de sık kullanan lavanta yağı kötü kokuları gidermekte son derece yararlıdır. Duş jeli, sabun, vücut kremi, dudak koruyucu gibi farklı seçenekleri olan lavanta yağı ürünleri duş sonrası kullanımı ile vücutta sıkılaşma etkisi gösterir.
Lavanta Yağını Tedavilerde de Kullanabilirsiniz
Baş ağrısı ve romatizmal ağrıları iyi gelen lavanta yağı hızlı rahatlatma yaratan etkisi ve kolay kullanımı ile ideal bir masaj yağıdır. Bir tas içerisine damlatılmış birkaç damla yağ yatak odasına konarak uykusuzluğa da çare bulunabilir. Lavanta yağı faydaları düşünüldüğünde hoş kokusu ile pek çok konuda yardımcı olduğu bilinmelidir. Egzama, siğil gibi cilt hastalıklarında dermatologlar tarafından kullanılması önerilen yağ, çatlayan dudakların bakımını yaparken aynı zamanda dolgun ve parlak görünmesine de yardımcı olur. Ciltteki var olan yağlanmaları artırabileceği için akne ve benzeri sorunlarda su ile karıştırılarak hafifletilen lavanta yağının bir pamuk yardımıyla tonik yerine kullanılması daha doğrudur.
Saç Bakımında Lavanta Yağı Kullanımı
Saç diplerine uygulandığında yağlanma ve kepek problemlerini dengeleyen lavanta yağı saçı besleyerek daha kolay uzamasını da sağlar. Yıkanmış temiz saçlar henüz nemli iken saç uçlarına yapılacak bakım daha parlak ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar. Bu özelliği ile bakımlı ve yoğun kaş ve kirpikler için de kullanılabilir. Saç derisine masaj yaparak uygulanacak bakım kürünü şu şekilde hazırlamanız tavsiye edilir.
*3 damla lavanta yağı
*3 damla biberiye yağı
*2 damla kekik yağı
*2 damla sedir ağacı yağı
*4 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı, yarım yemek kaşığı jojoba
Hazırlanan karışım parmak uçları ile hafif masajlar yardımıyla saç derisine yedirilir. Havlu ile en az 10 dakika beklenir ve daha sonra saç ılık su ve şampuanla yıkanır. Bu uygulamadan fayda görülebilmesi için 6 ay boyunca her saç yıkanışı öncesi kullanmak gereklidir.
Hamilelik ve emzirme döneminde olanların lavanta yağı kullanması tavsiye edilmemektedir. Yastığa damlatılan birkaç damla lavanta yağı faydaları saymakla bitmez. Sakinlik yaşamanızı sağlayarak psikolojik olarak rahatlama ve bununla birlikte uyku haline girmenizi sağlayan bitkisel çözüm ile uykusuz gecelerin tarihe karışmasını sağlayabilirsiniz. Onarıcı özelliği ile çatlamış deri üzerinde etkili sonuçları olan lavanta yağıözellikle kuru ve çatlamış dudaklar üzerinde etkilidir. Dudak uçuklarına da iyi gelen yağ deriyi onarıcı özelliği ile yaraların geçmesini hızlandırır. Su ile karıştırılarak kullanımı halinde güneş yanığı ve yanığın verdiği acı üzerinde etkilidir.
Koltuk altına sürülen lavanta yağı gün boyu ter kokusu yaşamamanızı sağlar. Ayak ağrılarını dindirmek isteyenler suyla karıştırarak ağrılı bölgeleri masaj yardımıyla rahatlatabilirler. Hoş kokulu ve uçucu bir yağ olan ürün ülkemizde çok fazla üretilmektedir. Kozmetik olarak da kullanılan ürünün piyasada sahteleri de olduğu için güvenilir markaların ürünlerini tercih etmek daha doğru olacaktır. Uçucu yağlar kesinlikle içilmez harici olarak kullanılabilirler. Lavantanın bir süre koklanmasının migren ağrıları üzerinde hafifletici etkisi olduğu bilinmektedir. Lavanta kokusunun bitleri saçlardan uzaklaştırdığı ve saça bulaşmış biti de uzaklaştırdığı bilinmektedir. Bu sebeple günümüzde kullanılan bit şampuanlarının içeriğinde lavanta esansı bulunmaktadır. Sindirim üzerinde de etkili olan lavanta bitkisi mide rahatlaması için yemek sonrası tercih edilen bitkisel çay karışlarında yer alır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir