Sağlık

Portakalın Faydaları ve Kalorisi

  | 

Portakalın Faydaları ve Kalorisi

Turunçgiller ailesinin bir çeşidi olan ve bu ailenin en gelişmiş türleri arasında yer alan meyve çeşidi,portakal olarak bilinmektedir. Ana vatanı Hindistan olarak bilinen portakal, citrus isimli ağacın meyvesini ifade etmektedir. Ülkemizde Akdeniz, Kıyı Ege, Doğu Karadeniz ve Güney Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir. En kaliteli cinsi olan Washington, Antalya ilinin Finike ilçesinde yetiştirilmektedir.

Portakalın Besin Değerleri

Portakalın içeriğinde E, C, B ve P vitaminleri ile magnezyum potasyum, fosfor, çinko, bakır, manganez ve demir mineralleri ile protein bulunmaktadır.

Portakalın Faydaları

Zengin vitamin içerikleri sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, portakalın faydaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca iyileşmeyi hızlandırması enerji vermesi kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmesi damar sertliği ile tıkanıklığını önlemesi ile damar ve kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu olması da, bilinen faydaları arasında yer almaktadır. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelmesi, öksürüğü azaltması, sinirleri yatıştırması, damarları güçlendirmesi, cilt kırışıklıklarını önlemesi, pürüzsüz ve taze cilt görünümünü sağlaması, karaciğerleri çalıştırması ve vücuttaki zararlı maddeleri temizlemesi de bilinen diğer faydaları arasında bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan folik asit, bebekler ve hamileler için çok yararlıdır.

Bu meyve cinsi taze olarak tüketilmeli ya da suyu kullanılmalıdır. Ayrıca kabuk ve çiçeklerinden de faydalanmak mümkündür.

Portakal Kaç Kaloridir?

Folik asit, lif, potasyum ve C vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen,bir adet 220 gr civarı ağırlıktaki portakal 103,4 kaloridir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir